Jak wyprawić dziecko do przedszkola? O niczym nie zapomniałaś?

Sprawdź, jak przygotować dziecko do przedszkola i co powinnaś zrobić oprócz skompletowania wyprawki. To ważne!
Milena Oszczepalińska / 5 miesięcy temu
Dziecko w przedszkolu fot. Adobe Stock

Zanim po raz pierwszy poślesz dziecko do przedszkola, musisz zrobić kilka rzeczy. Oczywiście najważniejszą z nich jest wspólna adaptacja w nowym miejscu, ale o tym pewnie dobrze wiesz. Drugą to skompletowanie całej wyprawki. Co jeszcze warto zrobić, by zapewnić dziecku jak największe poczucie komfortu w nowej sytuacji?

 

Oznacz wszystkie rzeczy dziecka

W większości przedszkoli jest to odgórnie wymagane, i słusznie. Podpisanie rzeczy zapewnia większą szansę na to, że nie zostaną zabrane przez inne dziecko lub nie zgubią  się gdzieś pośród sterty innych. Jak to zrobić? Aby oznaczyć rzeczy dziecka, trzeba najpierw sprawdzić, z jakich materiałów są wykonane. Artykuły papiernicze można po prostu podpisać długopisem czy mazakiem, a worek na kapcie, pościel? Też! Jeśli masz czas i zdolności, możesz wyhaftować inicjały dziecka na rzeczach z materiału, ale szybszym i łatwiejszym sposobem jest zakup specjalnego pisaka do tkanin. Rzeczy o śliskiej nawierzchni, jak szczoteczka do zębów czy śniadaniówka możesz z kolei oznaczyć wodoodpornym permanentnym markerem.

 

Dołącz do wyprawki coś od siebie

W każdym przedszkolu znajdziesz listę rzeczy niezbędnych w wyprawce dla dziecka. Postaraj się jednak oprócz niezbędnego minimum spakować maluchowi coś, co umili mu czas bez rodziców. Może to być np. ulubiony pluszak, z którym dziecko zwykle zasypia. Na pewno bardzo się przyda podczas przedszkolnego leżakowania!

Zobacz też: Ile kosztuje przedszkole?

Bądź wyrozumiała!

Może się tak zdarzyć, że mimo twoich największych chęci i starannych przygotowań, dziecko zwyczajnie nie będzie umiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Oczywiście jeśli sporadycznie będzie mu się zdarzało narzekać, że nie chce chodzić do przedszkola, nie znaczy to, że musisz od razu je stamtąd zabierać, każdy miewa lepsze i gorsze dni. Bądź jednak czujna. Jeśli dziecko nagle:

  • mocno się zmieni,
  • stanie się wycofane,
  • stanie się wyjątkowo płaczliwe,
  • zacznie moczyć się w nocy,

prawdopodobnie powodem tego będzie zbyt wczesne posłanie go do przedszkola. Dopóki dziecko nie będzie wystarczająco dojrzałe i gotowe emocjonalnie, by zostać przedszkolakiem, nie powinno być do tego zmuszane. 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)