Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu? fot. Fotolia

Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu

Pobyt w szpitalu stresuje dziecko i budzi jego lęk. Czy można je jakoś do tego przygotować?
/ 28.11.2014 05:01
Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu? fot. Fotolia
Hospitalizacja może być dla dzieci stresującym i wzbudzającym lęk przeżyciem. Może, choć nie musi, spowodować problemy emocjonalne i zmiany zachowania, które będą utrzymywać się długo po wyjściu ze szpitala.

Na szczęście szkodliwe skutki hospitalizacji można w prosty sposób ograniczyć. Lekarze i psychologowie są zgodni co do tego, że dzieci, które zostały wcześniej do niej przygotowane, lepiej ją znoszą, szybciej wracają do zdrowia i mają mniejsze trudności po powrocie do domu. Dlatego, warto wiedzieć, jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu.


Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

Zanim zaczniesz z dzieckiem rozmawiać o pobycie w szpitalu, upewnij się, że będziesz umiała odpowiedzieć na jego pytania. Dowiedz się, jak przebiegać będą badania i zabiegi, którym malec zostanie poddany. Zapytaj, czy dziecko może przynieść do szpitala ukochanego misia lub ulubiony kocyk, jak długo możesz zostać z dzieckiem zanim zaczną się zabiegi medyczne oraz czy będziecie mogli przebywać z dzieckiem na sali. Zapytaj, kiedy smyk będzie mógł wyjść ze szpitala. Wtedy będziesz wiedziała, jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu.


Wyjaśnij dziecku kiedy, po co i dlaczego idzie do szpitala

Rozmawiaj z dzieckiem prostymi słowami i wyjaśniaj, na czym będzie polegać i czemu służyć konkretny zabieg medyczny. Ważne, by powiedzieć dziecku wszystko – od tego, że będzie musiało w sali zdjąć piżamę i położyć się na szpitalnym łóżku, a skończywszy na tym, że po zabiegu będzie się niezbyt dobrze czuć.


Bądź uczciwa wobec dziecka

Szczerze informuj dziecko o wszystkich niewygodach i niedogodnościach, jakie czekają je podczas wizyty w szpitalu. Powiedz, że będzie miało pobieraną krew, dostanie kroplówkę i będzie musiało przyjmować lekarstwa. Omów też pozytywne aspekty, takie jak znieczulenie w trakcie operacji, odwiedziny rodziny, upominki i twoja obecność.


Okazuj spokój

Będziesz dla dziecka przykładem, jak należy się zachowywać. Rozmawiaj z nim spokojnie i rozsądnie. Zapewnij, że rozumiesz jego lęki i obawy. Podkreślaj, że masz zaufanie do lekarzy, który z pewnością pomogą mu wyzdrowieć.


Pokaż, że wierzysz w możliwości dziecka

Zapewniaj, że poradzi sobie z sytuacją. Wspieraj, jeśli to możliwe podczas badań trzymaj je na rękach albo bierz na kolana.


Kup książkę, która pomoże dziecku zrozumieć, co je czeka.

Polecamy książeczkę "Zuzia w szpitalu" autorstwa Liane Schneider z serii Mądra Mysz, wydawnictwa Media Rodzina.


Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj: