POLECAMY

Jak postępować z małym złośnikiem?

Jest kilka sposobów, aby okiełznać niesfornego brzdąca, oto kilka z nich.

Zacznij od wyznaczenia jasnych i klarownych zasad. Maluch musi znać granice, aby zdać sobie sprawę z ich nieprzekraczalności. Im wcześniej to zrobimy tym mniej nieporozumień doświadczymy w przyszłości.

Dobre rezultaty daje wyznaczenie ram czasowych dnia codziennego. W tym celu można wykorzystać kolorową tablicę ustawioną w widocznym miejscu. To sygnał dla malucha, że w domu panuje z góry ustalony porządek, którego nie można zburzyć.

Przed wyjściem koniecznie poinformuj dziecko gdzie i w jakim celu idziecie. Nie zapomnij ustalić jasnych reguł: „Jak zaczniesz płakać, to wrócimy do domu”.

Dopilnuj by wszystkie potrzeby dziecka były zaspokojone. Czasem jego drażliwość i nerwowość jest spowodowana głodem lub niewyspaniem.

Jeśli dziecko zacznie demonstrować swoją złość krzykiem i płaczem – zignoruj wszystkie oznaki niezadowolenia. Po jakimś czasu maluch sam zrezygnuje, widząc brak rezultatów takiego sposobu osiągania celów.

Nie zapominaj chwalić i doceniać malucha jak tylko zrobi coś godnego uznania. To będzie dla niego zachęta do poprawy swojego zachowania.

W kontakcie z dzieckiem mów krótkim zdaniami – nie rozmawiaj z nim jak z dorosłym. Wtedy maluch będzie bardziej skłonny wysłuchać Twoich racji.

Nie stosuj kar cielesnych – nie mają one żadnego waloru wychowawczego, a dziecku dajemy w ten sposób do zrozumienia, że przemoc jest czymś normalnym i akceptowalnym.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)