POLECAMY

Jak poradzić sobie z dziecięcą bezsennością?

Bezsenność dziecka jest bardzo uciążliwa, ale na szczęście jest wiele metod rozwiązywania tego problemu.

Zamień codzienne usypianie malucha w rytuał wpisany w stały rozkład dnia. Wyznacz określoną godzinę ciszy nocnej. Dzieci lubią poczucie stabilizacji i przewidywalność. Bądź konsekwentna w sowich ustaleniach.

Dopilnuj, aby dziecko przed snem miało okazję się wyszaleć i spożytkować zgromadzoną energię. Możesz pójść wraz z pociechą na długi spacer. Gdy maluch jest zmęczony o wiele łatwiej przychodzi mu zasypianie.

Bądź pewna, że w chwili poprzedzającej porę pójścia spać dziecko ma zaspokojone wszystkie potrzeby, zaczynając od zjedzenia kolacji na skorzystaniu z toalety kończąc.

Przed ułożeniem dziecka do snu, zapewnijmy mu długą i ciepłą kąpiel. Ma ona kojąco-relaksujące działanie. Możemy także wykorzystać płyn lub olejek do kąpieli, który ma właściwości ułatwiające zasypianie.

Przed snem przeczytaj dziecku książeczkę lub opowiedz bajkę. Pozwoli mu to się wyciszyć i uspokoić. Zadbaj o odpowiednią intonację, najlepiej jest mówić głosem monotonnym i jednostajnym; także fabuła bajki nie powinna być zbytnio absorbująca.

Dopilnuj by dziecku przy zasypianiu towarzyszyła ulubiona przytulanka, a dookoła was panowała idealna cisza. Hałas i docierające do pokoju malucha odgłosy mogą rozproszyć jego uwagę.

Zadbaj o otoczenie, w którym Twoje dziecko zasypia. Pozwól maluchowi samodzielnie wybrać pościel i piżamę. Kolor ścian dziecięcego pokoju nie może być zbyt krzykliwy i intensywny. Wybieraj odcienie stonowane w postaci rozbielonych pasteli. Kojący wpływ maja kolory błękitny i zielony.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)