Jak pomóc dziecku z autyzmem?

Diagnoza autyzm dla wielu młodych rodziców brzmi jak wyrok. Tymczasem, jeśli rodzina nauczy się odpowiednio porozumiewać z autystycznym dzieckiem, jego wychowanie może sprawić wiele radości. Czy wiesz, jak postępować, gdy dziecko ma tę chorobę?
Jak pomóc dziecku z autyzmem?

Autyzm dziecięcy jest zaburzeniem rozwoju powstającym na tle neurologicznym. Nazwa „dziecięcy” może być myląca - nie oznacza ona, że autyzm występuje jedynie u dzieci, tylko że rozwija się we wczesnym dzieciństwie. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się w wieku 2-3 lat.

Wyobcowanie i izolacja

Głównym objawem autyzmu jest nieumiejętność nawiązywania kontaktów społecznych. Prowadzi to do wyobcowania ze środowiska rówieśniczego i izolacji. Pierwsze objawy autyzmu, które można zauważyć już u najmłodszych dzieci, to brak gaworzenia i uśmiechania się, niechęć do nauki mowy, unikanie kontaktu wzrokowego, brak reakcji na własne imię.

Dzieci wydają się nie potrzebować bliskości rodziców, nie chcą być przytulane ani pocieszane, mają wysoki próg bólu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Osoby autystyczne zwykle nie potrafią radzić sobie z emocjami. Gdy coś dzieje się nie po ich myśli, wpadają w płacz, krzyczą, często zadają sobie ból. Nie potrafią także odczytywać poprawie emocji wyrażanych przez innych – np. w postaci tonu głosu czy mowy ciała.

Dzieci z autyzmem wykazują tendencję do nadmiernego porządkowania – dotyczy to zarówno zwykłych przedmiotów np. zabawek czy przyborów szkolnych, jak i rozkładu dnia.

Zobacz także: W świecie autystycznego dziecka

Terapie wspomagające rozwój

Autyzm jest zaburzeniem niemożliwym do wyleczenia, stosuje się jednak różnorodne terapie, mające na celu umożliwić dziecku normalny rozwój społeczny i umysłowy. Główną metodą leczenia autyzmu są terapie behawioralne i psychoterapie obejmujące rodzinę i otoczenie dziecka.

Rodzice, którzy rozumieją istotę autyzmu, są w stanie w dużym stopniu pomóc dziecku, np. planując mu stały rozkład dnia, tak aby miało poczucie uporządkowania i bezpieczeństwa. W leczeniu stosuje się też terapię farmakologiczną, głównie neuroleptyki i stymulanty.

Jak postępować z autystycznym dzieckiem?

  • Staraj się mówić do dziecka w sposób prosty i logiczny – formułuj jednoznaczne komunikaty, staraj się nie używać zaprzeczeń – dziecko autystyczne często nie jest w stanie zrozumieć co znaczy np. „do jedzenie zupy nie używaj widelca”, zamiast tego powiedz „użyj łyżki”.
  • Ustalcie plan dnia i przestrzegajcie go. Jeśli ma się w nim pojawić jakaś zmiana, poinformuj o tym dziecko odpowiednio wcześnie i pomóż mu się do tego przygotować.
  • Chwal dziecko, gdy jest grzeczne lub zrobi coś dobrze – potrzebuje ono jasnej informacji, że to było dobre i że jesteś z niego zadowolona.
  • Naucz się „słuchać” swojego dziecka – dzieci z autyzmem zwykle nie potrafią wyrażać swoich potrzeb, zamiast tego np. ciągną cię w kierunku kuchni, gdy są głodne lub intensywnie wpatrują się w zabawkę, którą chciałyby się pobawić.

Zobacz także: Rozwijanie umiejętności emocjonalnych i społecznych dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 miesiące temu
U dziecka z autyzmem należy działać za pomocą synergii dwóch ścieżek, zarówno dietą jak i rehabilitacja na poziomie komórkowym Pierwszym krokiem jest wykonanie testu na nietolerancję pokarmową (kod metaboliczny 200) Udowodnione jest, że produkty spożywcze, które wchodzą w reakcję z układem białokrwinkowym, wywołują stan zapalny, prowadząc do degeneracji, uszkodzeń i wadliwego funkcjonowania komórek nerwowych. Wprowadzenie diety eliminacyjno-rotacyjnej umożliwia prawidłowe odżywienie organizmu na poziomie komórkowym, a w tym komórek nerwowych. Równocześnie z wprowadzeniem zmian z w jadłospisie należy zastosować zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej. dzięki działaniom tych dwóch czynników pacjent zdecydowanie lepiej funkcjonuje. Komórki nerwowe są dotlenione, odpowiednio odżywione. Podczas zabiegów w komorze hiperbarycznej zwiększa się 8- krotnie ilość komórek macierzystych, które mają właściwości naprawcze i odbudowują neurony. Dzięki temu znacznie poprawia się m.in. kontakt z pacjentem, zwiększa się jego koncentracja, reakcja na bodźce wzrokowe.
/8 miesięcy temu
Enzo , powiało wielkim optymizmem - ja dziś dopiero przeczytałam twoją opowieść / niedawno otrzymałam diagnozę/ . Chciałabym jakiś kontakt z Tobą , czy to możliwe ?
/rok temu
Moja córka w wieku 2,5 roku dostała diagnozę "autyzm" ..wiedzieliśmy że coś z nią jest nie tak już wcześniej, ale oboje z żoną udawaliśmy że tego nie widzimy, baliśmy się, dlaczego ona itd. trafiła do szpitala ( z innego powodu) i tam lekarz otworzył nam oczy. zaczęliśmy działać, dieta, diagnoza pierwiastkowa, suplementacja, zajęcia IS, zajęcia w Poradni Psychologiczno pedagogicznej, genijalny logopeda.. Szkolenie jak działać w Synapsis.. dużo tego, ale wybierasz i działasz jak potrzebujesz. dzisiaj ma 4,5 roku rozwojem społecznym przewyższa większość dzieci.. z Poradni wypisana jako zdrowa:)) Rodzice, niebójcie się DZIAŁAJCIE. płaczcie w poduchę przy dziecku DZIAŁAJCIE. ratujmy nasze dzieciaki jak najwcześniej