Jak oswoić dziecko z przedszkolem

Jak oswoić dziecko z przedszkolem fot. Fotolia
Nowe miejsce może budzić lęk. Jak go wyeliminować?
Milena Oszczepalińska / 03.09.2015 12:36
Jak oswoić dziecko z przedszkolem fot. Fotolia
Pierwsze dni w przedszkolu mogą być bardzo stresujące, nie tylko dla dziecka, lecz także dla rodziców. Nie możesz jednak dać po sobie poznać, że niepokoi cię nowa sytuacja i nie jest ci łatwo zostawić dziecko samo na kilka godzin w przedszkolu. Nie możesz też bagatelizować sprawy, jeśli wydaje ci się, że dziecko przesadza, tak bardzo się przejmując. Jak powinnaś się zachować?

Najważniejsze jest to, by dziecko czuło się bezpiecznie w nowym otoczeniu. Musisz zatem dodać mu otuchy, ale też oswoić nieznane miejsce. Jak to zrobić?

Ustal plan dnia i dotrzymuj go

Możesz razem z dzieckiem zdecydować, jak będzie wyglądał kolejny dzień. Daj mu poczucie, że liczysz się z jego zdaniem. A jeśli już ustalisz, że odbierzesz malca np. po obiedzie, zrób wszystko, żeby dotrzymać słowa. Dziecko koduje sobie nawet podświadomie każdy raz, kiedy dotrzymujesz słowo, ale i każdy, kiedy ci się nie udaje. Jeśli więc chcesz, by dziecko czuło się coraz bardziej bezpiecznie i pewnie w przedszkolu, lepiej unikaj tych drugich.

Rozmawiaj z dzieckiem i wyjaśniaj niepewności

Bardzo ważne jest, byś była otwarta na rozmowę i tłumaczyła dziecku, czego może się spodziewać w przedszkolu. Dobrze by było, gdybyś też wspominała jakieś miłe chwile ze swojego okresu przedszkolnego. Spraw, by dziecko widziało, jaka może być frajda ze spotykania się z innymi dziećmi i uczenia się nowych rzeczy.

Polecamy też:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA