POLECAMY

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Jest to trudne, ale nie oznacza to, że niemożliwe. Trzeba postępować według kilku zasad.

Jak najczęściej odwracaj uwagę malucha od smoczka. Najlepiej jest schować go w jakimś niewidocznym i niedostępnym dla dziecka miejscu. Niech zniknie mu z pola widzenia.

Poświęć więcej czasu na zabawę z dzieckiem – niech zobaczy, że bez smoczka można spędzać bardzo ciekawie i pożytecznie czas.

Kiedy odzwyczajasz dziecko od smoczka, musisz być konsekwentna. Jeśli już raz zdecydujesz, że jest na to odpowiedni moment, wytrzymaj w swoich postanowieniach do końca. Dziecko będzie przez jakiś czas płakało i tupało nóżkami, ale w końcu uświadomi sobie, że od Twojej decyzji nie ma odwołania.

Dobrym sposobem na odzwyczajenie dziecka od smoczka jest równoległe przyzwyczajenie go do jakiejś innej rzeczy np.: przytulanki, która będzie mu towarzyszyła w najtrudniejszych momentach. Kiedy będzie zasypiało lub gdy będzie mu smutno podawaj mu ulubionego misia. To ukoi jego rozpacz po straconym przyjacielu, jakim był smoczek.

Czasem dobre rezultaty daje widoczne zniszczenie smoczka, które uniemożliwia korzystanie z niego. Mówimy wtedy dziecku, że smoczek się popsuł i musi postarać się obejść bez niego. Jest to rozwiązanie dość drastyczne i korzysta się z niego, gdy inne metody zawodzą.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)