POLECAMY

Jak skutecznie odciągnąć dziecko od komputera?

Twój maluch ciągle siedzi przed komputerem? Mamy na to sposób! Oto pomysły, które na niego podziałają!
Jak skutecznie odciągnąć dziecko od komputera? fot. Fotolia

1. Ustal przyczynę

Często siedzenie przed komputerem jest formą ucieczki dziecka od codziennych obowiązków i czasu, który spędza z bliskimi. Porozmawiaj z synem czy córką - niech zwierzy ci się, dlaczego właściwie nie ma innych zainteresowań i tak się zachowuje. Dzięki odnalezieniu przyczyny, ustalisz również plan działania.

2. Postaw warunki

Jeśli twoje dziecko jest na tyle małe, że jeszcze nie potrafi układać sobie planu dnia, pomóż mu w tym wyznaczając jasną granicę, ile czasu może spędzić przed komputerem. Jedynym warunkiem jest to, byś była konsekwentna. Bez tego ani rusz.

3. Powiedz o priorytetach

Od samego początku wychowuj dziecko w myśl zasady - najpierw obowiązki, potem przyjemności. Dzięki temu w późniejszych latach będzie sumienne. Wróciło ze szkoły? Niech najpierw usiądzie do lekcji.

4. Nie pozwalaj na jedzenie przed komputerem

To bardzo ważne, bowiem taka czynność wykształci w dziecku poczucie, że zabawa przy komputerze wiąże się z przyjemnością jedzenia. A to krok ku otyłości dziecka!

5. Kreatywnie spędzajcie wspólny czas

Same zakazy nie zawsze są skuteczne. Postaraj się stworzyć jak najwięcej okazji, które odciągną dziecko od komputera. Mogą to być codzienne czynności, takie jak zmywanie czy gotowanie, ale również bardziej zaplanowane akcje - wypad do cyrku czy wizyta u ukochanej cioci.
 

Zobacz, jak możesz zaplanować czas dziecka:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)