Dziecko z pełną miską owoców i warzyw/ Fot. Fotolia

Jak odchudzić dziecko?

Wiele dzieci boryka się z problemem nadwagi. Jednak można im w tym dopomóc. Zobacz, jak pomóc dziecku w odchudzaniu!
/ 18.09.2011 22:35
Dziecko z pełną miską owoców i warzyw/ Fot. Fotolia

Problem dziecięcej otyłości to problem całej rodziny. Zmiana diety, aby dziecko zrzuciło kilka zbędnych kilogramów, dotyczy całej rodziny. Pamiętajmy, że nie możemy dawać dziecku do jedzenia produktów, których sami nie jemy.

Wyeliminuj to, co najgorsze!

Najważniejsze to działanie polegające na wyeliminowaniu produktów tuczących. Mamy tu na myśli słodycze, fast foody, chipsy oraz napoje gazowane - np. coca cola, sprite.

Ważne, aby w diecie dziecka ograniczyć także białe pieczywo, makaron, ryż i ziemniaki, a także zamienić dania smażone na dania duszone lub gotowane.

Postaraj się ograniczyć kaloryczność posiłków, ale nie zmieniaj całkowicie diety dziecka. Pamiętaj, że stare nawyki pozostaną i podczas, gdy Ty nie widzisz może podjadać coś niekoniecznie dietetycznego. Dlatego mów dziecku, że chcesz by było zdrowe i stąd te wszystkie zmiany.

Dlatego podczas wprowadzania diety malca zalecamy, aby cała rodzina jadła to samo. Dzięki temu dziecku nie będzie przykro, że jest wyobcowane. Ponadto nie będzie zazdrościć innym członkom rodziny. Najprawdopodobniej dziecko, jeśli wytłumaczymy mu, że dieta jest niezbędna i udowodnimy, że cała rodzina powinna na nią przejść pogodzi się z "losem" i również będzie się starało schudnąć.

Kilka rad - jak odchudzić dziecko?

1. Zadbaj, by dziecko jadło od 5 do 6 posiłków w ciągu dnia. Nie więcej! Najlepiej, żeby nie podjadło pomiędzy posiłkami, jednak, gdy jest to niemożliwe staraj się, by przekąski były lekkie - np. jabłko, marchewka.

2. Unikaj napojów gazowanych i słodkich soków, w których znajduje się duża zawartość cukru. Zastąp je najlepiej zwykłą wodą.

3. Powiedz członkom rodziny, by nie karmili na siłę dziecka. Tak popularne zachowanie (zwłaszcza wśród babć), jak wpychanie na siłę większych porcji przyczynia się do rozpychania żołądka!

4. Nie nagradzaj dziecka słodyczami za dobre zachowanie!

Zobacz też: Jak wychować samodzielne dziecko?

Sport

Także u dzieci sport przyczynia się do obniżenia masy ciała. Aktywność jest bardzo ważna więc zapisz dziecko na zajęcia z pływania, rytmiki, tańca. Możesz także uprawiać sport wraz z dzieckiem - np. jazda na rowerze, bieganie, gra w siatkówkę.

Zobacz też: Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)