POLECAMY

Jak oczyścić nosek dziecka za pomocą preparatu w sprayu?

Sposobów na udrożnienie zatkanego noska dziecka jest kilka – od poczciwych gruszek do odciągaczy kataru podłączanych do odkurzacza. A jak używać preparatu w sprayu, który oczyszcza nosek dziecka tak, by nie zrobić maluchowi krzywdy?

jak udrożnić nos dziecka

Fot. Fotolia

Preparaty z wodą morską na katar dziecka

W zależności od wieku naszego malucha, stosuje się preparaty z różnym stężeniem wody morskiej. Już od pierwszego dnia życia można użyć izotonicznego roztworu wody morskiej w sprayu lub w ampułkach.

Gdy dziecko ma więcej niż 6 miesięcy, warto sięgnąć po roztwór hipertoniczny z większym stężeniem soli mineralnych, które pozwolą na skuteczne odblokowanie zatkanego noska.

Ponieważ dla mam bardzo ważne jest również bezpieczeństwo aplikacji, spraye przeznaczone dla maluchów od 1. dnia życia są wyposażone w specjalną nasadkę chroniącą przed zbyt głębokim wprowadzeniem aplikatora.

Jak oczyścić nosek preparatem wody morskiej?

  1. Umyj dokładnie ręce, aby bakterie znajdujące się na Twojej skórze nie przedostały się do noska malucha
  2. Połóż malca na przewijaku i odchyl jego główkę na prawy bok. Do lewej dziurki nosa wprowadź aplikator izotonicznego lub hipertonicznego (w zależności od wieku) roztworu wody morskiej. Następnie odwróć główkę
  3. dziecka i to samo powtórz z drugą dziurką nosa
  4. Wyprostuj główkę dziecka i pozwól, by wydzielina z nosa powoli wypłynęła.

Jeżeli dziecko kichnie – to dobry objaw. Dzięki temu zanieczyszczenia z noska wydostają się na zewnątrz.

Zobacz także: Czy katar u niemowlęcia może być objawem refluksu?

 "Rzadko się zdarza, że dziecko reaguje obojętnie w sytuacji podawania mu różnego rodzaju preparatów. Większość mam jednak musi radzić sobie z płaczem, wyrywaniem się, machaniem rączkami i nogami. Maluch przede wszystkim boi się nieznanego. Dlatego przed zaaplikowaniem sprayu lub kropelek warto pokazać, co chcemy podać i jak się to dzieje.

Jeżeli dziecko ma już wypracowany odruch chwytania, dajmy mu opakowanie do rączki, pozwólmy się z nim oswoić. Pierwsze podanie możemy wykonać „na niby” np. w powietrze w przypadku sprayu lub na rączkę, gdy są to kropelki.

Można też zadbać o to, aby sytuacja była okazją do wspólnej zabawy lub postarać się odwrócić uwagę dziecka od zabiegu.

Najważniejsze jest to, aby dorosły, aplikujący preparat, był opanowany i uśmiechnięty.

Dzieci reagują na emocje innych i szybko wyczuwają nasz nastrój. Spokojny dorosły łatwiej ukoi i wyciszy ewentualne zdenerwowanie dziecka. Jeżeli mimo naszych starań dziecko wciąż reaguje rozdrażnieniem i niepokojem, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.

Czasami z nieznanych nam powodów (szczególnie, gdy dziecko jeszcze nie mówi), aplikacja preparatu jest dla malucha tak nieprzyjemna, że jeszcze długo będzie reagowało płaczem. Nie oznacza to jednak, że tak będzie zawsze" – mówi psycholog Maria Rotkiel.

Źródło: Materiały prasowe Marimer

Czytaj na forum: Katar u dziecka – infekcja czy alergia?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)