POLECAMY

Wątpliwe dobre rady

Zewsząd słyszysz rady dotyczące wychowywania malucha? Podpowiadamy, których z nich lepiej nie słuchać.
Wątpliwe dobre rady fot. Panthermedia

Spanie z dzieckiem

Jeszcze kilka lat temu wśród naukowców trwała na ten temat ostra dyskusja. Dzisiaj lekarze zgodnie twierdzą, że dużo dzieci lepiej śpi i się wysypia, kiedy czuje bliskość mamy. Badania potwierdziły też, że w organizmie śpiącego z mamą malca podnosi się ilość hormonów wzrostu. W Wielkiej Brytanii spanie z malcem jest uznane za metodę wspierającą karmienie piersią i polecane przez poradnie laktacyjne.
UWAGA! Jeżeli zażyłaś leki czy środki nasenne albo wypiłaś przed snem nawet małą ilość alkoholu, nie bierz dziecka do swojego łóżka.

Ząbki nie znają fluoru

Warto przeciwdziałać próchnicy, jednak kropelki z fluorem, kiedyś powszechnie przepisywane niemowlętom, odeszły do lamusa. Przebarwiały szkliwo zęba, do tego nie były zbyt skuteczne. Według badań związki fluoru działają lepiej, jeśli są podawane bezpośrednio na powierzchnię zęba (w postaci pasty albo żelu). Pasta z fluorem przyda się jednak dopiero w drugim roku życia malca, kiedy nauczy się ją wypluwać.
UWAGA! Gdy niemowlę jest narażone na próchnicę, warto rozważyć pomysł polakierowania jego ząbków u dentysty preparatem zawierającym fluor. Zabieg jest bezbolesny i trwa ok. 10 minut, ale trzeba go powtarzać co pół roku.

Dwie pieluszki

Wkładanie dodatkowej pieluchy między nóżki dziecka miało służyć szerokiemu ich odwodzeniu i prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych. Dziś wiemy, że o dziecięce bioderka trzeba dbać inaczej. Profilaktyczne szerokie pieluchowanie ogranicza ruchy dziecka, a właśnie fikanie nóżkami i wkładanie stópek do buzi pomaga stawom się rozwijać. Inaczej też diagnozuje się dysplazję stawów biodrowych. Kiedyś ortopeda oceniał stan stawów biodrowych na oko, porównując, czy fałdki są symetryczne. Obecnie bioderka bada się używając USG.
UWAGA! Jeśli ortopeda stwierdzi dysplazję stawu biodrowego, odwodzenie nóżek będzie konieczne. Zwykle lekarz zaleca zakładanie dziecku specjalnej rozwórki, szelek albo poduszki.

Dodatkowa witamina

Cztery lata temu weszło zalecenie, aby malcom podawać nie tylko witaminę D, ale też witaminę K. Chroni ona noworodka przed krwawieniami spowodowanymi zaburzeniami krzepnięcia krwi. Podaje się ją dzieciom codziennie do końca trzeciego miesiąca życia. Zalecenie to dotyczy tylko dzieci karmionych naturalnie.
UWAGA! O podawaniu witamin (zarówno K, jak i D) i sposobie dawkowania decyduje lekarz.

Spirytus jest zabroniony

Nie przemywamy już nim pępuszka: dzisiaj lekarze radzą, aby kikut pępowiny myć raz dziennie czystą wodą i jak najwięcej wietrzyć. Stosowanie środka odkażającego jest zalecane tylko w wyjątkowych przypadkach, np. kiedy kikut pępowiny czerwienieje, zaczyna się ślimaczyć albo brzydko pachnieć. Spirytusu nie stosuje się już dzisiaj i do leczenia zapalenia oskrzeli u dzieci. Kiedyś lekarze doradzali, aby nacierać nim klatkę piersiową. Okazało się, że alkohol wysusza skórę dziecka i przenika do organizmu.
UWAGA! Stosowane zamiast spirytusu syropy wykrztuśne czy maści rozgrzewające powinny być przyjmowane jedynie na polecenie pediatry.

Co z czapeczką?

Jeszcze kilka lat temu malcowi zakładano czapeczkę po kąpieli, do spania albo podczas przeziębienia. Obecnie lekarze zalecają, aby stopniowo przyzwyczajać dziecko do zmian temperatur – to je hartuje i wzmacnia. Czapka – cienka i z przewiewnego materiału – przyda się jedynie noworodkowi, a i to tylko przez godzinę po kąpieli. Miesięczne (i starsze) dziecko nie powinno jej nosić w domku w ogóle, nawet chore.
UWAGA! Podczas spaceru w upały, w cieniu czapka nie jest niezbędna - chyba że u noworodków.

Poczekamy z pierwszą zupką

Przedwczesne wprowadzanie nowości do menu dziecka może prowadzić do alergii pokarmowej, dlatego lekarze zalecają, aby przez całe pierwsze pół roku karmić je wyłącznie piersią. Stopniowe rozszerzanie diety o warzywa, żółtko jaj i mięso rozpoczyna się dopiero od siódmego miesiąca (oraz miesiąc wcześniej w sytuacji, kiedy karmisz mieszanką mleczną).
UWAGA! Według nowego schematu rozszerzania diety dzieciom karmionym piersią podaje się małe ilości glutenu już w 5.–6. miesiącu życia, a maluchom karmionym sztucznie – w szóstym miesiącu.

Kąpiel codziennie

Mycie i pluskanie o stałej porze pomaga wyregulować rytm dobowy niemowlęcia, dlatego nie warto z tego rezygnować. Aby jednak nie wysuszyć zanadto skóry maluszka, kąp go w niezbyt ciepłej wodzie (ok. 37°C) i wyjmuj z wody najpóźniej po 5–7 minutach. Po kąpieli nawilż jego skórę balsamem (ale nie natłuszczaj – to również się zmieniło!).
UWAGA! Podczas chorób z wysypką (np. ospy wietrznej) nawet niezbyt długie moczenie maluszka w wanience nie jest wskazane. W takich wypadkach najlepiej jest szybko umyć go prysznicem.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)