Nauka mycia zębów jest bardzo ważna! Warto jej uczyć już od najmłodszych lat! fot. Fotolia

Jak nauczyć dziecko regularnego mycia zębów?

Dziecko już od najmłodszych lat powinno być uczone higieny jamy ustnej. Niestety nie wszystkie maluchy chętnie myją ząbki... Jak zachęcić je do tego procederu? Podpowiadamy, jak nauczyć malca regularnego mycia zębów!
/ 15.09.2011 13:27
Nauka mycia zębów jest bardzo ważna! Warto jej uczyć już od najmłodszych lat! fot. Fotolia

Okres ząbkowania - już można uczyć regularnego mycia zębów

O higienę ustną malucha najpierw muszą dbać rodzice. Wszystko powinno zacząć się w okresie ząbkowania (lub nawet przed nim!). Wtedy do zadań rodziców należy przecieranie dziąseł malucha wacikiem nasączonym rumiankiem. Rumianek załagodzi obrzęki wywołane ząbkowaniem, a także zapobiegnie infekcjom jamy ustnej!

Pierwsze ząbki - jak o nie zadbać? Ucząc regularności w myciu zębów!

Pierwsze ząbki również szczotkują rodzice. Ważne, aby robić to bardzo delikatnie specjalną szczoteczką nakładaną na palec. Szczoteczka musi być bezwzględnie dopasowana do wieku dziecka, z bardzo miękkimi włoskami.

Maluch może się bronić i nie chcieć takiego szorowania, jeśli nie przyzwyczajaliśmy go do przecierania dziąseł jeszcze przed ząbkowaniem. Dlatego tak ważne jest wyrabianie nawyków u dzieci już od najmłodszych miesięcy!

Dziecko szczotkujące ząbki samo

Pamiętaj, że dziecko na ogól do 7 roku życia nie jest w stanie wyszczotkować swoich ząbków dokładnie. Dlatego powinnaś zawsze sprawdzać, czy maluch wymył zęby dokładnie. Ważne jest także, aby pasta do zębów była dostosowana do wieku dziecka. Nie próbuj malca przekonać do szorowania zębów piekącą miętową pastą dla dorosłych. Dla niego to żadna frajda - lepsze są delikatne owocowe pasty dla dzieci.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko dobrych manier?

Co zachęci dziecko do mycia zębów?

Malucha do mycia zębów najlepiej zachęci przykład rodzica. Jeśli dziecko widzi, że my chętnie myjemy zęby i dbamy o higienę jamy ustnej automatycznie będzie się starało nas naśladować.

Dodatkową zachętą mogą być kolorowe szczoteczki, kubeczki, smakowe pasty. A także pochwała od rodzica za dokładnie umyte ząbki.

Warto także pomyśleć o szczoteczce elektrycznej (od 3 roku życia), która dokładnie umyje ząbki malucha.

Problemy z myciem zębów!

Problemem może okazać się zbyt dokładne szorowanie zębów przez malca. Maluch może po prostu wkładać szczoteczkę zbyt głęboko lub szorować zbyt mocno - aż do poranienia dziąseł. Sposobem na pierwszy problem będzie zakup specjalnej szczoteczki - z gumową kulką na końcu, która uniemożliwi włożenie szczoteczki zbyt głęboko.

Z kolei sposobem na zbyt mocna szorowanie będzie kupno szczoteczki o delikatniejszych włoskach. Można nawet kupić szczoteczkę dla dzieci młodszych od naszego nadgorliwego malca.

Jak często myć zęby?

Zęby należy myć 3 razy dziennie po 2 minuty. Najlepiej, aby ząbki były szorowane po każdym posiłku. Ale ciężko wymagać pamięci o tym od małego dziecka, więc rodzice nieustannie powinni przypominać o obowiązku szorowania małych ząbków!

Zobacz też: Kto wychowuje Twoje dziecko?