POLECAMY

Jak długo dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym?

Nie wiesz? Sprawdź, co mówią na ten temat polskie przepisy.
Jak długo dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym? fot. Fotolia

Polskie przepisy nakładają kary na osoby, które przewożą dzieci bez odpowiednich fotelików. Jeśli jednak nie wiesz, jak długo powinnaś przewozić malucha w tym sprzęcie, przeczytaj. Podpowiadamy, co mówi na ten temat aktualne prawo.

Jak długo dziecko powinno jeździć w foteliku?

Przez wiele lat obowiązywało kryterium wzrostu oraz wieku dziecka. W 2015 roku przepisy jednak uległy zmianie i obecnie brany jest pod uwagę jedynie wzrost. W foteliku lub innym urządzeniu zabezpieczającym należy przewozić dziecko aż do momentu osiągnięcia przez nie 150 cm, niezależnie od tego, ile wówczas będzie miało lat.

Od tej zasady istnieje jednak odstępstwo. Dzieci, które ważą ponad 36 kg, a mają wzrost powyżej 135 cm, mogą już jeździć bez fotelików, z jedynie zapiętymi pasami bezpieczeństwa, ale wyłącznie siedząc tylko na tylnym siedzeniu. Na przednim siedzeniu bezwzględnie dziecko musi być przewożone w foteliku do uzyskania 150 cm wzrostu.

Tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

Pierwsze foteliki, czyli te od 0 do 13 kg należy montować tyłem do kierunku jazdy, kiedy dziecko siedzi z tyłu - tak jest po prostu bezpieczniej. Z przodu fotelik samochodowy może być zamontowany tyłem, ale wyłącznie wówczas, gdy auto nie posiada aktywnej poduszki powietrznej dla pasażera. Jeżeli jest w nią wyposażony, fotelik musi być zamontowany przodem do kierunku jazdy.

Przypomnijmy, że dawniej w ogóle nie można było sadzać dzieci z przodu na miejscu pasażera, a obecnie przepisy nie zabraniają tego.

A co w przypadku, gdy rodzina ma troje małych dzieci?

W normalnych samochodach osobowych, czyli takich, które mieszczą 5 osób, nie da się zamontować na tylnej kanapie aż 3 fotelików. Dlatego też polskie prawo dopuszcza przewożenie dziecka, które ukończyło 3 lata bez fotelika, a jedynie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, jeśli zamontowane są już 2 foteliki dla pozostałych dzieci.

Jeżeli jednak samochód ma więcej miejsc, np. 7, należy wyposażyć w foteliki każde dziecko, ponieważ takie samochody mają inny układ siedzeń i są w stanie pomieścić więcej fotelików.

Dowiedz się też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)