POLECAMY

Najlepsze rady dla rodziców: jak dbać o zęby dziecka?

Dowiedz się, jak dbać o zęby niemowlęcia, przedszkolaka i starszaka! Oto najlepsze rady specjalisty.
Najlepsze rady dla rodziców: jak dbać o zęby dziecka? fot. Fotolia

Stan uzębienia polskich dzieci jest z roku na rok coraz bardziej dramatyczny. Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia raport potwierdza alarmujące statystyki: w Polsce 6-latkowie mają częściej próchnicę niż ich rówieśnicy w Wietnamie, Bośni, czy RPA. Jak zapobiec takiemu rozwojowi sytuacji?

Dlaczego rodzic powinien pilnować zdrowia zębów u dziecka?

Każdy rodzic musi zdać sobie sprawę z powagi problemu jakim jest próchnica zębów. Od dawna w literaturze naukowej istnieją dowody na związek chorób jamy ustnej z wieloma chorobami ogólnymi, m. in. chorobami serca, stawów, oczu czy nerek. Podstawowym problemem jest zatem profilaktyka i to o nią powinniśmy zadbać przede wszystkim.

Jak dbać o zęby dziecka w wieku 0-2 lata?

Rodzice powinni dbać o zęby dzieci już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Chociaż niemowlak jeszcze ich nie ma, należy pielęgnować jego wały dziąsłowe. Pamiętaj również o tym:
  1. po każdym karmieniu powinno się przemywać jamę ustną dziecka nawiniętym na palec jałowym gazikiem, zwilżonym w przegotowanej wodzie bądź rumianku.
  2. w momencie pojawienia się pierwszego zęba mlecznego rodzice powinni zaopatrzyć się w specjalne silikonowe szczoteczki zakładane na palec z pojedynczymi pęczkami miękkiego włosia.

Jak dbać o zęby dziecka w wieku 3-5 lat?

W miarę zdobywania przez dziecko sprawności manualnej, maluch zaczyna samodzielnie czyścić zęby. Początkowo na zasadzie zabawy, aby z czasem wyćwiczyć prawidłową technikę szczotkowania. Bardzo ważne jest nauczenie prawidłowych nawyków higienicznych dziecka od samego początku. Dlatego pamiętaj o tym:
  1. U małych dzieci zaleca się szczotkowanie metodą ruchów okrężnych.
  2. Wskazana jest ciągła pomoc dziecku przez rodziców przy myciu zębów, nawet do 8-10 roku życia, kiedy jest już w stanie samodzielnie i efektywnie oczyszczać zęby.
  3. Prawidłowe szczotkowanie powinno odbywać się 2 razy dziennie z użyciem pasty z fluorem.
  4. Płytkę nazębną można uwidocznić dzięki stosowaniu u dzieci specjalnych roztworów wybarwiających lub tabletek.
  5. Jeżeli nasze dziecko niechętnie szczotkuje zęby, należy ten obowiązek zamienić w zabawę.

Jak dbać o zęby dziecka w wieku 6-9 lat?

Jest to odpowiedni wiek na zmianę szczoteczki na nieco większą, o innym kształcie i wyprofilowaniu główki. Kolorowe szczoteczki z ulubionymi dziecięcymi motywami pozwalają uprzyjemnić tę codzienną higienę. W tym wypadku rodzic również powinien pilnować dziecka, by szczotkował zęby 2 razy dziennie - a najlepiej po każdym posiłku.

Pierwsze wizyty u dentysty

Na pierwszą wizytę u stomatologa warto przyjść gdy dziecko ma ok. 18 miesięcy. Jej celem jest przede wszystkim ukształtowanie pozytywnego nastawienia dziecka do otoczenia gabinetu, personelu, zabiegów stomatologicznych a także edukacja rodziców w zakresie zaleceń dietetycznych, zabiegów higienicznych oraz dostępnych metod profilaktyki.

Częstotliwość wizyt kontrolnych u stomatologa jest indywidualna dla każdego pacjenta, uzależniona od ryzyka próchnicy. U dzieci z niskim ryzykiem choroby próchnicowej wizyty kontrolne mogą odbywać się w odstępach 6 miesięcznych. W przypadku umiarkowanego i wysokiego ryzyka znacznie częściej, nawet co 2-3 miesiące.

Dowiedz się więcej:

na podstawie informacji prasowej Jordan
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Ja też długo szukałam dobrego gabinetu ale też przede wszystkim szukałam produktów do higieny jamy ustnej, które ją zachęca. Na przykład szczoteczka Philips Aqua ma system nagradzania i ona naprawdę chętniej je myje. Szczoteczke zamawialam na superuśmiech w fajnej cenie także też polecam
/2 lata temu
Bardzo mi zależało, żeby moja córka nie nabawiła się strachu przed dentystą, tak jak niestety ja to miałam, dlatego długo szukałam gabinetu, który wzbudziłby moje zaufanie. Wybrałam Indexmedica i okazało się to słuszną decyzją. Dentysta ze świetnym podejściem do dzieci, cierpliwy, rozmawiał z córką, tłumaczył jej, co będzie robił i widziałam, że dziecko jest, dzięki temu zaciekawione i nie boi się.
/3 lata temu
W trosce o zdrowie zębów jedną z najważniejszych rzeczy jest dieta. Rodzice mają w zwyczaju poić swoje pociechy soczkami i słodzonymi herbatkami (w tym te słodzone miodem), pomiędzy posiłkami obdarowywać je słodkościami, owocami i przekąskami takimi jak np.Rodzynki. Aby ochronić swoje dziecko przed próchnicą musisz unikać wypisanych powyżej rzeczy i nauczyc swoje dziecko pić wodę bądź niesłodzone herbatki. NaturalShred.blogspot.co.uk