POLECAMY

Jak dbać o zęby dziecka?

Nic chyba nie sprawia rodzicom takiej radości jak uśmiech ich pociechy. Co zrobić, by ten uśmiech był nie tylko uroczy, lecz także zdrowy?
Jak dbać o zęby dziecka? fot. materiały prasowe
Zdrowia pierwszych zębów dziecka nie należy bagatelizować, bo mocne i silne mleczaki mogą być jednym z elementów przyczyniających się do zdrowia całej jamy ustnej. Jak zatem o nie dbać i czy dokładne szczotkowanie wystarczy, by zapobiec próchnicy?

Zdrowe zęby dziecka, czyli 4 ważne rzeczy, o których warto pamiętać

1. Dieta bogata w wapń. Zęby, tak jak kości do prawidłowego rozwoju i mineralizacji potrzebują właściwych składników odżywczych, z których najważniejszy jest wapń. Znajdziesz go w różnych produktach, ale najważniejszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia w diecie przedszkolaka jest mleko i produkty mleczne. Jedna szklanka mleka pokrywa ok. 1/3 dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Dobrym źródłem są też produkty mleczne, szczególnie te przygotowane specjalnie z myślą o dzieciach. Dlaczego? O to spytaliśmy przedstawiciela marki Danonki.

Eksperci ds. żywienia podkreślają, że produkty mleczne są źródłem dobrze przyswajalnego wapnia oraz pełnowartościowego białka. Te, które są przygotowane z myślą o dzieciach są wzbogacone w wapń i witaminę D, które są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci. Tak jest w przypadku Danonków. Pamiętaj, że ważna jest zróżnicowana i zbilansowana dieta oraz zdrowy tryb życia.
– mówi Natalia Brewczyńska, starszy kierownik marki Danonki

 
2. "Nie" dla słodyczy i napojów gazowanych. Nadmiar cukru, który osadza się na zębach i dziąsłach dziecka, może powodować próchnicę. Dlatego cukierki, ciastka czy lizaki najlepiej maksymalnie ograniczyć w diecie dziecka i zastąpić je zdrowymi przekąskami, takimi jak np. surowe warzywa i owoce czy mleczne produkty fermentowane. Napoje gazowane natomiast lepiej w ogóle wyeliminować z jadłospisu dziecka, bo zawarte w nich kwas fosforowy i cytrynowy przyjmowane regularnie mogą prowadzić do erozji szkliwa, a tym samym sprawić, że zęby będą bardziej podatne na atak bakterii, a w konsekwencji – na rozwój próchnicy.
3. Właściwa higiena. O higienę jamy ustnej dziecka powinnaś zacząć dbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Dziąsła niemowlęcia należy przecierać wilgotną gazą przynajmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem. Kiedy dziecko skończy rok, możesz zacząć szczotkować jego ząbki miękką szczoteczką. W ten sposób nie tylko oczyścisz jamę ustną dziecka, lecz także wprowadzisz u niego nawyk dbania o ząbki. Dwuletnie dziecko możesz zacząć już zachęcać do samodzielnego szczotkowania ząbków. Pamiętaj, że powinno się to zawsze odbywać się pod Twoją kontrolą nie tylko dlatego, byś miała pewność, że ząbki zostały dobrze umyte, lecz także ze względów bezpieczeństwa – by dziecko nie zachłystnęło się wodą lub pastą. Kilkulatek powinien szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku.
4. Kontrole u stomatologa. Wizyta u dentysty wielu dorosłym kojarzy się niezbyt przyjemnie. Dzieci często także nie lubią odwiedzać stomatologa. Wcale jednak nie musi tak być! Wystarczy, że od najmłodszych lat nauczysz dziecko, że stomatolog dba o zdrowie naszych zębów. Na pierwszą kontrolną wizytę warto wybrać się z dzieckiem, kiedy w jego buzi pojawią się mleczaki. Taka kontrolna wizyta, która nie będzie wiązała się z bólem czy nieprzyjemnym zabiegiem, pozwoli dziecku oswoić się z gabinetem dentystycznym i nową sytuacją, która dzięki temu będzie kojarzyła się przedszkolakowi pozytywnie. Przy okazji będziesz mogła zapytać lekarza, czy ząbki dziecka rozwijają się prawidłowo i czy nie widać na nich już pierwszych śladów próchnicy. 
 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
To moze pomoc ale nie zawsze. Moja córka miala myte zeby od 1 ząbka,jadla duzo wapnia , o ila dyzo mleka, nie jadla slodyczy, chrupkow a przed rokiem zaczelo jej szkliwo wypadac. Przeplakalam wiele nocy. Na zebach ma lapis