Jak dbać o zęby mleczne malucha? Wyjaśnia ekspert

Nawyk prawidłowego dbania o jamę ustną powinniśmy wyrobić także u naszych dzieci. Jak to zrobić?
/ 11.01.2019 15:58
Rodzice mają wątpliwości, kiedy rozpocząć mycie małych ząbków, a także, co jest ważne przy prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej dziecka. Wszelkie wątpliwości rozwiewa dr Agata Orzechowska, dyrektor oraz lekarz stomatologii w klinice Anam.
 

Systematyczność to podstawa!

 
Nie każdy rodzic wie, że rytuał pielęgnacyjny należy wprowadzić jeszcze dla bezzębnej jamy ustnej małego dziecka. Regularne zabiegi przyzwyczają do czyszczenia ząbków, a także wyrobią nawyk i potrzebę dbania o higienę jamy ustnej. Zabiegi te bezwzględnie należy wprowadzić, gdy pojawi się pierwszy ząbek. Na tym etapie koniecznie wprowadź szczoteczkę do zębów i pastę, wcześniej wystarczy zwilżona gaza. Zazwyczaj koło 2-3 roku życia dzieci chcą robić wszytko same, ale pamiętaj, że do 8. roku życia szczotkowanie zębów powinno odbywać się pod kontrolą rodzica. Warto zachęcać malucha do samodzielnego mycia zębów, ale dziecku trzeba pomóc dotrzeć do każdego zakamarka przestrzeni międzyzębowych.
 

Kiedy udać się do stomatologa?

Wizyta w gabinecie może być dla dziecka stresującym przeżyciem, zwłaszcza gdy jest to pierwsze spotkanie ze stomatologiem. Warto więc dziecko do niej przygotować odpowiednio wcześnie. Niezwykle ważne są pierwsze wizyty adaptacyjne, które dają dziecku szansę na oswojenie się z gabinetem. Dzięki takim regularnym spotkaniom maluch nie będzie kojarzył dentysty z bólem i strachem. Dodatkowo podczas takiej wizyty rodzic może się dowiedzieć wszystkiego o ząbkowaniu, prawidłowej higienie jamy ustnej, kiedy i jak często pojawiać się na kolejnej wizycie. Sprawdź, co jeszcze razi nasz ekspert.
 
Przeczytaj więcej o tym, jak dbać o zęby dziecka na Mamotoja.pl:
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)