Można bawić się ( krótko) w nurkowanie na niby, parskanie, chrapanie - wykorzystując ciekawą sytuację, wydarzenie w podroży.

Jak ćwiczyć język w podróży?

Ćwiczenia logopedyczne wcale nie muszą się Wam kojarzyć ze stolikiem, lustrem, grzecznie siedzącym dzieckiem. Ćwiczyć można zawsze i wszędzie. Pani logopeda Beata Rzewnicka prezentuje Wam poniżej kilka prostych zabaw, które pomogą usprawnić narządy mowy Waszej pociechy.
Można bawić się ( krótko) w nurkowanie na niby, parskanie, chrapanie - wykorzystując ciekawą sytuację, wydarzenie w podroży.

Języczek - podróżniczek

Jadąc samochodem czy pociągiem z dziećmi, pobawcie się z maluchami w ....konika (kląskanie językiem), którego akurat możecie zobaczyć za oknem.

Podróż daje Wam, co ciekawe, wiele możliwości naśladowania głosów zwierząt, ptaków, pojazdów( np: traktror - tur, tur...), ale i ćwiczeń pionizacji języka- przykładowo, gdy podjeżdżacie pod górę- podnoście język do nosa lub do górnego walka dziąsłowego.

Gdy zjeżdżacie- język sięga do brody lub do dolnego wałka dziąsłowego. Zakręty-język na boki, w kierunku uszu, rondo- język oblizuje wargi, zęby. Możliwości jest jak widać wiele. Należy pamiętać jeszcze o wieku dziecka i o jego możliwościach językowych.

Warto pamiętać też o chuchaniu na szybę, dmuchaniu przez słomki od napojów, lizaniu lizaków lub lodów. To też ćwiczenia języka. To też ćwiczenia oddechowe.

O higienie jamy ustnej nawet w podroży mam nadzieję, że nie trzeba rodzicom przypominać...

Polecamy: Dlaczego dzieci seplenią

Śpiewanie i recytowanie

Można bawić się ( krótko) w nurkowanie na niby, parskanie, chrapanie - wykorzystując ciekawą sytuację, wydarzenie w podroży. Śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków - także jest wskazane. Polecam też zabawy słowne ćwiczące język, wargi, słuch fonemowy, np:

 lelum polelum, lelum polelum...
 ente dente, ente dente....
 tik, tak, tik, tak....
 puk, stuk, puk, stuk....
 nelepetede...itp

Nie zaszkodzi, a pomóc może

Można zacząć od cichego, wspólnego realizowania owych wprawek, aż po głośniejsze - tak jednak, aby nie przeszkadzać kierowcy, inny pasażerom.
Jadąc na odpoczynek zimowy - wykorzystujcie „zimowe” zabawy logopedyczne, jadąc na letni- wakacyjne. Wszystko zależy od pomysłowości, chęci i radosnego nastawienia Was - rodziców!

Czytaj także: Czytamy oddychanie, aby ładniej mówić

Jeśli dziecko ma wadę wymowy - pomożecie mu nieco, jeśli nie ma - wzmocnicie sprawność jego artykulatorów i rozwiniecie w obu przypadkach słuch fonemowy - tak ważny dla rozwoju każdego dziecka.SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)