POLECAMY

Jak chronić się przed komarami?

Spacery po parku, wypoczynek nad jeziorem, leśne wyprawy rowerowe, wszędzie tam czekają na Was różnego rodzaju owady, a wśród nich wyjątkowo uciążliwe komary.
Jak chronić się przed komarami?

Komary, a właściwie komarzyce, których w Polsce jest 47 gatunków latają w dużych chmarach nad podmokłymi łąkami, w pobliżu jezior, stawów i rzek. Jedne gatunki wybierają zacienione przybrzeża, inne znowu oświetlone, wolne przestrzenie. Atakują najczęściej młodych mężczyzn, dzieci i kobiety w okresie owulacji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest temperatura ciała wyższa od przeciętnej.

Choroby wywołane przez komary

Choroby roznoszone przez komary to między innymi malaria, żółta febra, denga, filarioza, wirusowe zapalenie mózgu czy gorączka doliny Rift. Większość tych chorób występuje w klimacie tropikalnym, co powoduje, że w naszym kraju możemy czuć się bezpiecznie. Naukowcy ostrzegają jednak, że w związku ze zmianami klimatycznymi zasięg występowania komarów ze strefy tropikalnej rozszerza się na północ, w wyniku czego w Europie wkrótce wzrośnie zagrożenie tymi chorobami.

Nie rozdrapuj

Ukąszenia komarów są bolesne, swędzące i niebezpieczne szczególnie dla najmłodszych. Gdy na skórze dziecka pojawią się ślady po ugryzieniu, trudno jest wytłumaczyć mu i powstrzymać przed ich rozdrapywaniem, co skutkować może stanami zapalnymi i zakażeniami.

Jak obie radzić

Walka z dokuczliwymi owadami polega na odpowiedniej profilaktyce. Jeżeli przebywacie wewnątrz pomieszczeń należy zaopatrzyć się w moskitiery, siatki rozciągane w oknach, kadzidełka, świece zapachowe i olejki. 

Polecamy: Jak spędzić czas w górach?

Komary możecie skutecznie odpędzać zapachami miłymi dla Waszych receptorów, a odrażającymi dla owadów (np. lawenda, mięta, wanilia, cynamon, majeranek, cytryna). Warto wiedzieć, że komarzyce odpycha zapach octu i czarnego bzu.

Wieczorami, podczas wietrzenia mieszkania nie należy włączać oświetlenia, gdyż światło wabi komary z okolic. W okresie ich wzmożonej aktywności okna niezabezpieczone siatką należy po prostu zamknąć.

Aby komary nie przedostawały się do pomieszczeń mieszkalnych, należy zastosować elektrofumigatory, czyli odparowywacze elektryczne. Zasada ich działania jest następująca: po włączeniu do kontaktu grzejnik podgrzewa płytkę nasączoną substancją owadobójczą, powodując wydzielenie się jej oparów.

Jeżeli natomiast przebywacie na świeżym powietrzu musicie pamiętać o odpowiednim ubraniu: koszulce z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami, skarpetki. Dobrze jest zaopatrzyć się w żele, spreje, kremy i dezodoranty.

A kiedy już zaatakują

Jeżeli jednak pomimo tych wszystkich zabiegów komar i tak Was ugryzie najlepiej od razu zdezynfekować miejsce ukąszenia wodą utlenioną lub spirytusem, a następie posmarować maścią łagodzącą podrażnienia. Dzieciom warto dodatkowo podać wapno.

Czytaj także: Jak chronić rodzinę przed kleszczami

W sezonie letnim wybierając się czy to na krótki spacer na świeżym powietrzu, czy na upragniony urlop szczególnie z małymi dziećmi musicie pamiętać, że w każdej chwili możecie zostać pogryzieni przez komary. Dlatego należy systematycznie uzupełniać Wasze zapasy w odpowiednie specyfiki, dzięki którym będziecie mogli spokojnie zażywać uroków letnich miesięcy i wakacyjnego odpoczynku.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)