Jak chronić dziecko przed groźnymi ukąszeniami owadów?

Aby uchronić dziecko przed groźnymi ukąszeniami trzeba przestrzegać kilku zasad.

Jeśli wybierasz się z dzieckiem do lasu, szczególną uwagę zwróć na kleszcze czające się na gałęziach drzew i krzewów, a także w trawie. Są one bardzo groźne ze względu na to, że są nosicielami wielu chorób np.: wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz bakteryjnej boreliozy. Po powrocie ze spaceru koniecznie skontroluj ciało małego brzdąca w poszukiwaniu potencjalnych pasożytów.

Jeśli na skórze malucha zauważysz kleszcza, pęsetą delikatnie wykręć go, odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Miejsce to należy później posmarować spirytusem. Jeśli po kilku dniach miejsce ugryzienia dalej będzie zaczerwienione, udaj się z wizytą do lekarza, bo być może doszło do zakażenia.

Aby uchronić siebie i dziecko przed uciążliwymi ukłuciami komarów, przed wyjściem z domu zaopatrz się w środek odstraszający owady, który wydziela przykry dla nich zapach.

W ciepłe, letnie dni, kiedy maluch śpi przy otwartym oknie, dobrze jest zaopatrzyć się w moskitierę, która wiesza się wokół łóżeczka dziecka. Ochroni go przed natrętnymi komarami i innymi owadami.

Przed wyjazdem na wakacje, należy zaszczepić dziecko przeciw chorobom wywoływanym przez ukąszenia owadów np. przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Wtedy ma się pewność, że nawet, jeśli maluch zostanie zaatakowany przez kleszcza nic poważnego nie będzie mu grozić.

Miejsce ukąszenia posmarujmy spirytusem lub specjalnym żelem, a gdy będzie miejsce ukąszenia będzie swędziało malucha, pocieraj je delikatnie opuszkami palców.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)