POLECAMY

Jak bezpiecznie wozić dziecko w samochodzie?

Podczas jazdy samochodem z dzieckiem trzeba szczególnie zadbać o jego bezpieczeństwo pamiętając o kilku ważnych kwestiach związanych ze wspólnym podróżowaniem.

Dziecko do 12 roku życia lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu musi być przewożone w specjalnie przystosowanym foteliku samochodowym. Powinien być on dostosowany do wagi i wieku malucha. Dodatkową zaletą jest możliwości ustawienia pozycji półleżącej, gdyż dzieci podczas podróży często zasypiają. Długość pasów powinna być swobodnie regulowana. Fotelik niech będzie głębszy z masywnymi bokami na oparcie rączek maluszka.

Dopilnuj by kupiony fotelik miał oznaczenie, że spełnia wszystkie wymogi europejskie dotyczące przewozu dzieci poniżej 12 roku życia.

Pasy powinny być zapięte dość ścisło tak, aby w razie nagłego zahamowania dziecko nie wyleciało do przodu narażając się na stłuczenia lub zranienie. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać, zostawmy maluchowi swobodę ruchów.

Jeśli dziecko nie chce, abyś zapięła mu pasy, wytłumacz mu, że wszyscy pasażerowie to robią i dopóki i on nie będzie miał zapiętych pasów nie ruszycie z miejsca. Ten argument powinien przemówić do brzdąca.

Podczas dłuższej podróży zadbaj o to, aby dziecko miało co robić. Rozmawiaj, podtrzymując jego uwagę. Zapobiegnij nudzie zabierając ze sobą zabawki, płyty z piosenkami, które możecie razem śpiewać czy chociażby książeczki do czytania.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)