POLECAMY

Intymne kłopoty u dziecka

Dolegliwości okolic intymnych przytrafiają się nie tylko dorosłym, ale też kilkuletnim dzieciom i noworodkom. Naucz się je rozpoznawać.
Intymne kłopoty u dziecka fot. Panthermedia

Przewijanie albo kąpiel maluszka to dobra okazja, aby przyjrzeć się jego pupie i okolicom. Dzięki takiej uważnej, codziennej kontroli nie tylko często uda ci się zdusić w zarodku odparzenie, ale też wychwycić poważne choroby narządów płciowych maluszka, które - nieleczone - mogą prowadzić do niepłodności w dorosłym życiu. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Zapalenie pochwy

Ta dolegliwość może przytrafić się dziewczynkom w każdym wieku. Często jest konsekwencją nieprawidłowej higieny.
Objawy - do charakterystycznych objawów należą zaczerwienienie i świąd pochwy. Pojawia się także wydzielina, zwykle o nieprzyjemnym zapachu.
Leczenie - najczęściej choroba jest wywołana atakiem grzybów albo bakterii, dlatego może być konieczne wykonanie wymazu z pochwy
i podanie antybiotyku. Zdarza się też, że zapalenie pochwy jest objawem owsicy (owsiki podczas składania jajeczek zapuszczają się
w okolice warg sromowych i podrażniają je) – wtedy potrzebne będzie leczenie przeciwpasożytnicze.
Pamiętaj! Infekcje narządów płciowych zdarzają się często po kuracji antybiotykami. Te leki eliminują nie tylko groźne bakterie, ale również i te dobre, chroniące narządy płciowe.

Sklejenie warg sromowych

U małej dziewczynki wargi sromowe są pokryte cienkim nabłonkiem. Jeśli ulegnie on uszkodzeniu (np. podczas stanu zapalnego pochwy), wargi sromowe mogą się skleić. Taki stan często jest przyczyną nawracających zakażeń dróg moczowych.
Objawy - najczęściej brak. Często dopiero pediatra zauważa sklejone wargi sromowe podczas badania.
Leczenie - polega na mechanicznym rozdzieleniu warg sromowych (w znieczuleniu miejscowym). Lekarz może też zapisać maść do stosowania przed zabiegiem.
Pamiętaj! Do sklejenia warg sromowych zwykle dochodzi u dziewczynek w pierwszym roku życia. Kłopoty związane z tym schorzeniem mogą powracać.

Stulejka

To dolegliwość małych chłopców. Polega na zwężeniu napletka, które może utrudniać oddawanie moczu oraz prawidłową higienę.
Objawy - jako że zasłonięte jest ujście cewki moczowej, dziecko siusia cienką strużką. Może też często chorować na zapalenie prącia albo układu moczowego.
Leczenie - zwykle leczenie stulejki podejmuje się dopiero po czwartych urodzinach malucha. Lekarz przepisuje maść sterydową albo kieruje chłopca na zabieg, podczas którego chirurg próbuje zsunąć napletek (w znieczuleniu miejscowym). Jeżeli to nie poskutkuje, potrzebna będzie operacja w znieczuleniu ogólnym.
Pamiętaj! Nie próbuj ściągać napletka na siłę. Do końca drugiego roku życia jest on przyklejony na stałe. Próby odprowadzania go
mogą spowodować powstawanie blizn.

Wnętrostwo

Mówimy o nim wtedy, kiedy jądro (jedno albo oba) nie zstąpi do moszny.
Objawy - jeśli moszna jest pusta lub wyczułaś w niej tylko jedno jądro, idź z dzieckiem do pediatry.
Leczenie - taka sytuacja zwykle wymaga zabiegu, w czasie którego jądro (jądra) umieszcza się w mosznie.
Pamiętaj! Operację trzeba wykonać najpóźniej między 12. a 16. miesiącem życia dziecka, bo znajdujące się poza moszną (w kanale pachwinowym lub w brzuchu) jądro może ulec przegrzaniu i uszkodzeniu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)