Dziecko / fot. Fotolia fot. Fotolia

Idea integralnego rozwoju – sposób na wychowanie szczęśliwego dziecka

Idea integralnego rozwoju dziecka bazuje na fundamentalnej wiedzy o człowieku w kontekście 4 sfer, które składają się na nasz całościowy obraz jako istoty ludzkiej: sfery fizycznej, emocjonalnej, umysłowej oraz duchowej, w których kryją się 4 najważniejsze cele, do jakich każdy rodzic dąży chcąc wychować: dobre, mądre, zdrowe i szczęśliwe dziecko.
Dziecko / fot. Fotolia fot. Fotolia

Szczęśliwe dziecko

Mówiąc o wychowaniu SZCZĘŚLIWEGO dziecka  – mamy na myśli sferę emocjonalną: zapewnienie potrzeby akceptacji, bezwarunkowej miłość i bezpieczeństwa. Mówimy tu m.in. również o budowaniu więzi oraz równowadze psychicznej i emocjonalnej.

Zdrowe dziecko

Mówiąc ZDROWE dziecko – myślimy o sferze fizycznej – o ciele, ale nie w kontekście leczenia, a raczej zapobiegania chorobom  – mówimy o zdrowym odżywianiu, ekologii, zdrowym stylu życia.

Mądre dziecko

MĄDRE dziecko – to wspomaganie sfery umysłowej – intelektu dziecka: najważniejsze są w niej kluczowe kompetencje, talenty, inteligencja, umiejętności, zdolności, integracja zmysłów, oraz komunikacja.

Polecamy: Brian Tracy o integralnym rozwoju dzieci - cykl filmów

Dobre dziecko

Mówiąc DOBRE dziecko – myślimy o sferze duchowej, a więc rozwoju osobistym i doskonaleniu nas samych. Poruszamy w tym dziale takie tematy, jak: uniwersalny system wartości, modelowanie, przekonania (samo-koncept i światopogląd). Wiedza w tym zakresie daje odpowiedź na pytanie – „kim tak naprawdę jesteśmy?”.

Autor: Fundacja Rodzice Przyszłości

Zobacz także: Sprawdź czy jesteś świadomym rodzicem - 6 faktów na temat rozwoju dzieci

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/08.11.2012 13:47
Niby oczywiste, a tak wielu rodziców o tym zapomina.