Haloterapia w przedszkolu – dlaczego warto inhalować dzieci?

Haloterapia, czyli inhalacje suchym aerozolem solnym, pomaga zwalczać infekcje i zapobiegać im. Dlaczego jeszcze warto je stosować? Jak i po co inhalować dzieci?

przedszkole

fot. Fotolia

Jak działa haloterapia?

Choroby układu oddechowego dzieci są prawdziwą zmorą rodziców posyłających swoje pociechy do przedszkola. Haloterapia w formie inhalacji suchym aerozolem solnym to metoda o klinicznie udowodnionym działaniu profilaktycznym i leczniczym w stosunku do chorób układu oddechowego, takich jak alergia, astma i wiele innych.

Bakteriobójcze działanie suchego aerozolu solnego umożliwia stosowanie go w inhalacjach grupowych bez ryzyka wzajemnego zarażania się dzieci. Zastosowanie haloterapii w przedszkolu wymaga instalacji specjalnego urządzenia wytwarzającego aerozol solny – halogeneratora.

Zakażenia układu oddechowego są częste u dzieci

Podstawowym celem w leczeniu chorób dróg oddechowych u dzieci jest zredukowanie do minimum ryzyka wystąpienia przewlekłych chorób układu oddechowego w życiu dorosłym. Zakażenia układu oddechowego u dzieci są najczęstszą przyczyną wizyt u lekarza.

Szczególnie charakterystyczne jest częste występowanie zakażeń. U dzieci w wieku 2-5 lat stwierdza się średnio 6-8 incydentów łagodnych zakażeń w ciągu roku. 

Dlaczego dzieci tak często chorują?

Układ oddechowy dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, przez co różni się anatomicznie i funkcjonalnie od układu oddechowego dorosłych. Szczególnie wyraźnie widać to u niemowląt i małych dzieci.

Proces rozwoju układu oddechowego u dziecka rozpoczyna się w łonie matki i trwa jeszcze przez kilka lat po urodzeniu. Płuca zaczynają rozwijać się ok. 26 dnia od zapłodnienia, gdy zarodek ma zaledwie 4 mm. Proces kształtowania pełnej struktury płuc kończy się dopiero w 8. roku życia. Drogi oddechowe u dzieci są krótkie i wąskie. Mała odległość pomiędzy poszczególnymi odcinkami dróg oddechowych stwarza korzystne warunki do łatwego rozprzestrzeniania się infekcji. Mały przekrój dróg oddechowych powoduje, że nawet przy niewielkich stanach zapalnych dzieci odczuwają kłopoty z oddychaniem. 

U niemowląt i małych dzieci występuje zmniejszona zdolność do oczyszczania i nawilżania wdychanego powietrza, przez co łatwiej dostają się pyły i wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze. Krótsze drogi oddechowe nie zapewniają także odpowiedniej temperatury wdychanego powietrza. Niska temperatura powietrza drażni śluzówkę, w wyniku czego wytwarza ona zwiększoną ilość śluzu. Zimne powietrze jest także bodźcem wyzwalającym skurcz oskrzeli.

U dzieci drogi oddechowe wykazują nadmierną skłonność do skurczu, czego przyczyną jest niewykształcona dostatecznie w tym wieku czynność regulacyjna kory mózgowej. Z tego względu dzieci są bardziej podatne na bodźce wyzwalające skurcz oskrzeli (np. zimne powietrze), co może prowadzić do nadreaktywności oskrzeli, która jest charakterystyczna m. in. dla astmy oskrzelowej.

Błona śluzowa u dzieci jest niezwykle bogata w naczynia krwionośne i chłonne, przez co łatwiej podlega przekrwieniu i obrzękowi.

Dla wieku dziecięcego szczególnie charakterystyczne jest częste występowanie zakażeń. Zakażenia wirusowe trwające trzy tygodnie powodują zakłócenia w pracy nabłonka rzęskowego. Zaburzona czynność rzęsek powraca do normy dopiero po upływie 2 miesięcy, dlatego nawracające choroby wirusowe u dzieci mogą doprowadzić do trwałych zmian w funkcjonowaniu nabłonka migawkowego, a w konsekwencji do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego.

Inhalacje – pomoc w powrocie do zdrowia?

Inhalacje zajmują ważną pozycję w leczeniu schorzeń dróg oddechowych u dzieci. Substancje lecznicze podawane w aerozolu oddziałują bezpośrednio na miejsce schorzenia, czyli błonę śluzową, z pominięciem zapory wątrobowo-nerkowej. U dzieci ma to szczególnie istotne znaczenie, ponieważ ich organizm dopiero się rozwija i jest bardziej podatny na działania uboczne leków. 

Pediatria wykorzystuje haloterapię do leczenia i rehabilitacji dzieci z astmą oskrzelową w ostrym okresie i między napadami astmy oraz w leczeniu dzieci z nawracającym nieżytem oskrzeli.

Zobacz też: Jak działa halogenerator?

Haloterapia pozwala ograniczyć antybiotyki

Dzięki zastosowaniu haloterapii można znacząco ograniczyć stosowanie antybiotyków, co normalizuje florę bakteryjną i zapobiega wystąpieniu reakcji alergicznych u dzieci. Nadużywając antybiotyków wybieramy drogę na skróty, która jednak prowadzi w ślepy zaułek.

Nadmierne stosowanie antybiotyków prowadzi bowiem do wytwarzania bakteryjnych szczepów lekoopornych. Wówczas, gdy w organizmie rzeczywiście pojawi się poważne zakażenie, może okazać się, że leki nie działają. Dlatego antybiotyki powinny być stosowane jedynie w ostateczności, gdy żadne inne metody nie przynoszą efektów.

Inhalacje suchym aerozolem solnym jako metoda profilaktyki u dzieci często chorujących przyspieszają powrót do zdrowia oraz zmniejszają ryzyko powtórnych zachorowań. W przypadku nawracającego zapalenia oskrzeli efekt kliniczny zaobserwowano w 95-97%.

Jak działa haloterapia?

Profilaktyka z użyciem inhalacji u dzieci często chorujących zmniejsza ryzyko powtórnych zachorowań oraz przyśpiesza powrót do zdrowia. Cząsteczki suchego aerozolu solnego posiadając ujemny potencjał elektryczny wiążą się z cząsteczkami zanieczyszczonego powietrza i przyśpieszają ich osiadanie, oczyszczając atmosferę pomieszczenia inhalacyjnego.

Suchy aerozol solny jest bakteriobójczy, co powoduje, że w pomieszczeniu inhalacyjnym powietrze pozbawione jest drobnoustrojów. Niezbędnym elementem w pomieszczeniu haloterapii jest urządzenie zwane generatorem aerozolu solnego, co pozwala na uzyskanie aerozolu o właściwych parametrach, niczym w czynnej kopalni soli.

Zobacz też: Na jakie schorzenia pomaga haloterapia?

Jak stosować inhalacje? Naucz dziecko!

Przed przystąpieniem do inhalacji należy poinformować dziecko o przebiegu inhalacji i pouczyć o prawidłowym zachowaniu w trakcie zabiegu. Pozycja ciała powinna być wygodna dla dziecka tak, by nie utrudniała swobodnego oddychania. Oddech powinien być głęboki i spokojny. Szybkie i głębokie oddechy mogą bowiem doprowadzić do hiperwentylacji.

Inhalacje lekiem na alergie?

Reakcje alergiczne organizmu najłatwiej zahamować w okresie wzrastania. Zakażenia układu oddechowego są najczęstszą przyczyną zachorowań dzieci i osiągają wartość 70%. Haloterapia pobudza układ immunologiczny dziecka. W miarę wzrastania poprawia się odporność organizmu, wzrasta suma swoistych przeciwciał, dzięki czemu dziecko staje się bardziej odporne na zakażenia w przyszłości.

Wzrastające zanieczyszczenie środowiska powoduje, że ciągle nasila się i zwiększa liczba dzieci alergicznych. Walka z alergiami jest najskuteczniejsza w okresie wzrastania, ponieważ alergiczne reakcje organizmu nie zdołały się jeszcze utrwalić.

Haloterapia w przedszkolach jest popularną formą profilaktyki w wielu krajach świata. Sale wypełnione aerozolem solnym służą jako bawialnie, sale do ćwiczeń grupowych i wielu innych zabaw edukacyjno-rozrywkowych.

Zobacz też: Skąd się wzięła haloterapia?