grzybica u dziecka fot. Fotolia

Grzybica u dzieci – jak uchronić malca?

Grzybica może pojawić się nie tylko na stopach czy paznokciach, ale też na przykład w obrębie śluzówki jamy ustnej lub nosa. Jak ochronić przed nią dziecko?
/ 01.06.2016 10:49
grzybica u dziecka fot. Fotolia

Grzybica – którą część ciała atakuje najczęściej?

Korzystanie z kąpielisk oraz obiektów sportowych wymaga szczególnej ostrożności. W ostatnim okresie częstość zachorowań na grzybicę wzrosła właśnie ze względu na coraz większą dostępność publicznych kąpielisk oraz aktywności w obrębie sali sportowych. Okres wakacyjny generalnie sprzyja infekcjom grzybiczym ze względu na większą potliwość całego ciała, wzmożoną aktywność ruchową, szczególnie u dzieci, oraz lżejsze ubrania i odkryte obuwie.

Zakażenia grzybicze wywołują grzyby chorobotwórcze, których do dzisiaj naliczono około 150 gatunków. Część z nich stanowi fizjologiczną florę człowieka. Wśród grzybic najczęściej zakażeniu ulegają stopy – 15-30%, równie często występuje grzybica paznokci – około 30-40%. Rzadziej obecnie obserwuje się grzybicę skóry owłosionej głowy, jednak równocześnie coraz więcej dzieci choruje na zakażenia drożdżakowe i pleśniowe. Przyczynia się do tego przede wszystkim częstsza antybiotykoterapia i stosowanie leków immunosupresyjnych.

Jak zakażamy się grzybicą? Źródła zakażeń

Zdrowy organizm potrafi często sam obronić się przed grzybicą i, zachowując homeostazę, udaremnia zakażenie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu np. osłabienia, zaburzenia bariery naskórkowej, uda się grzybom przeniknąć do naskórka, zaczyna się on rozrastać i wywołuje zakażenie.

Przymierzanie butów

Należy pamiętać, że grzybica jest chorobą zakaźną i możemy się nią zarazić przed wszystkim od innej chorej osoby, choć nie tylko. Do czynników ryzyka należy obuwie, a więc przymierzanie butów w sklepie, szczególnie letnich, bo te przymierza się zwykle na gołą stopę lub cienką pończochę czy skarpetę.

Kąpiele w basenie

Miejsca publiczne, np. baseny, to także częste miejsce zakażenia. Należy pamiętać też o brodzikach i prysznicach w hotelach i kwaterach, gdzie w krótkim okresie czasu mieszka i kąpie się duża ilość osób.

Wyjazdy na kolonie

Wspólne ręczniki i grzebienie to raczej przeżytek, choć na wakacjach dzieci wymieniają i użyczają sobie różne rzeczy, również spinki lub gumki do włosów oraz ręczniki.

Nowe zwierzątka

Dzieci zwykle bardzo lubią zwierzęta i często spotykam się z sytuacją, że rodzice przygarniają jakieś bezdomne zwierzę. To godne naśladowania zachowanie, należy jednak pamiętać, by dziecko miało kontakt z takim zwierzęciem dopiero po wizycie u weterynarza i przeleczeniu w kierunku robaczyc i grzybic.

Nie wszystkie dzieci są tak samo narażone na zakażenie grzybicą. Większe ryzyko ponoszą dzieci, u których z różnych względów często stosowano antybiotyki. Grzybica skóry może wtedy rozwinąć się łatwiej nawet kilka tygodni po antybiotykoterapii. To samo dotyczy dzieci chorych na choroby przewlekłe (cukrzyca , choroby tarczycy).

Zobacz też: Grzybica stóp – domowe metody leczenia

Objawy grzybicy

Grzybice mogą imitować różne choroby. Zmiany w fałdach skóry: pachwiny, pachy, przestrzenie międzypalcowe, zwykle w czasie zakażenia grzybiczego są objęte rumieniem i delikatną maceracją skóry, czasami towarzyszy temu wysięk.

Na skórze gładkiej całego ciała grzybica objawia się podobnie do zmian alergicznych. Widoczne są wtedy liszajowate zmiany o charakterze obrączkowatym. Na głowie grzybica może symulować łuszczycę oraz zmiany alergiczne. Łuska, która tworzy się w czasie infekcji, bywa tłusta lub sypiąca się i sucha.

Oczywiście grzybice to nie tylko skóra. Dzieci często wkładają różne przedmioty do buzi i wobec tego zakażenia drożdżakowe mogą też lokalizować się w obrębie śluzówek jamy ustnej i nosa. To samo zakażenie dotyczy okolicy pieluszkowej i zajmuje skórę wokół odbytu i narządów płciowych: warg sromowych u dziewczynek i napletka i moszny u chłopców.

Często występujące zakażenia płytek paznokciowych objawia się ich łamliwością, kruchością, zmianą koloru oraz częściowym odwarstwieniem od palca. Zakażenie paznokci może wywołać drożdżak lub grzyb pleśniowy.

Ze względu na mnogość gatunków grzybów chorobotwórczych oraz bardzo różny czasami niecharakterystyczny obraz zmian warto skontaktować się z dermatologiem dziecięcym. Schorzenia u dzieci przebiegają czasami inaczej niż u dorosłych, więc wiedza i doświadczenie w tym zakresie muszą być specyficzne dla wieku dziecięcego. W przypadkach wątpliwych zawsze należy wykonać badanie mykologiczne, szczególnie jeśli zmiany słabo reagują na leczenie lub istnieje konieczność wdrożenia leczenia doustnymi preparatami. Potwierdzenie badaniem daje możliwość zastosowania odpowiedniego leku.

Unikanie zakażenia to najlepsze leczenie. Grzyby bardzo lubią wilgotne i ciepłe środowisko, więc takich miejsc należy się wystrzegać.

Ważne zasady:

  • Nie pożyczaj obuwia!
  • W czasie przymierzania butów miej na stopach skarpety lub własne „stopki”.
  • Na pływalniach noś klapki.
  • Dokładnie myj, a następnie osuszaj stopy.
  • Unikaj kontaktu z przypadkowymi zwierzętami.
  • W czasie leczenia antybiotykami stosuj probiotyki.
  • Zwracaj uwagę na skarpetki (przewiewne i zawsze czyste).
  • Okolicę pieluszkową zabezpieczaj przed nadmierną wilgotnością (zmieniaj pieluchę jak tylko jest mokra, talkuj pupę dziecka, dokładnie oglądaj nie tylko skórę, ale też narządy płciowe swojego dziecka, by w porę dostrzec niepokojące zmiany).

Zobacz też: Nadpotliwość – jak usunąć gruczoły potowe?

Autor: dr Bartosz Pawlikowski – dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.