Gry rodzinne

Gry rodzinne kojarzą się ze światem, który odszedł już gdzieś daleko w przeszłość, a szczerze mówiąc w czasy, gdy nie było komputerów i różnego rodzaju konsol. Obecnie rodzina zasiada przy komputerach i przenosi się w wirtualny świat.

Gry rodzinne kojarzą się ze światem, który odszedł już gdzieś daleko w przeszłość, a szczerze mówiąc w czasy, gdy nie było komputerów i różnego rodzaju konsol. Obecnie rodzina zasiada przy komputerach i przenosi się w wirtualny świat.

Wina za taki stan rzeczy leży po stronie rodziców, którzy mają spokój, gdy dziecko zajęte jest zabawą przez sieć lub gra na konsoli. Tymczasem wystarczy odrobina dobrych chęci, jeden dobry zakup, by domownicy zasiedli przy stole i poczuli radość wspólnej zabawy.

Gry rodzinne

Taką możliwość stwarzają typowe gry familijne, które podzielone zostały według wieku i możliwości dziecka. W młodszym wieku warto ćwiczyć umiejętności manualne dziecka - wszelkie gry polegające na układaniu, modelowaniu są wskazane dla dzieci do lat 5. Dzieci starsze też się mogą tak bawić, ale już ich zręczność ruchowa powinna być wyrobiona. Rozbieranie tamy, na której śpi bóbr, a którego nie wolno obudzić, to wiele zabawy i śmiechu dla najmłodszych (RAVEN GRA BÓBR BILLY). Taka zabawa powinna skupić całą rodzinę - można przecież ogłosić konkurs, kto zdejmie z tamy najwięcej kłód, można podzielić kłody kolorami i każdy będzie musiał zebrać swoje - pomysłów jest wiele, w związku z czym jest to świetna zabawa dla dzieci.

Nieco starsze pociechy chętnie zadają pytania i na nie odpowiadają - (HASBRO GRA ZGADNIJ KTO TO DISNEY MB). Wspomniane zgadywanki dotyczą na początku ulubionych postaci z bajek, nieco później komiksowych bohaterów, a gdy dziecko chodzi już do szkoły zmienią się pytania na bohaterów ulubionych książek. Tym samym dziecko rozwija swoją spostrzegawczość, uczy się bawiąc, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.Nauka potrafi być łatwa, lekka i przyjemna. Dla dzieci chodzących do szkoły świetne są gry losowo-strategiczne (NIAGARA), gdzie element losowy (na przykład liczb wyrzuconych oczek i posunięcie się o tyle w określony sposób) łączy się z elementem logicznym - tu trzeba podejmować decyzję, dzięki którym pokonamy przeciwnika. Taka gra wymaga czasu i zazwyczaj rodzina spędza przy niej wspólnie wieczór lub popołudnie wspaniale się bawiąc.

Wśród gier rodzinnych są takie, które bez wychodzenia z domu i włączania komputera pozwalają nam poznać świat - Ticket to Ride Nordic Countries, to przykład gry-podróży przez całą Skandynawię. Gry rodzinneGra polega na przemieszczaniu się różnymi pociągami przez kraje skandynawskie - dziecko poznaje najciekawsze zakątki tego miejsca. Taka gra wymaga sporo czasu, dlatego jej twórcy zaplanowali opcję tej gry dla dwóch i trzech osób - tak, by rodzina mogła spokojnie funkcjonować - ojciec z synami może grać, a reszta rodziny kibicować i dbać o grających.

Bardzo ciekawą grą, która łączy rodzinę, jednocześnie ćwicząc manualne i estetyczne umiejętności jest MOZAIKA. Uczestnicy tej zabawy nawiązującej do czasów Marka Antoniusza, rywalizują ze sobą o to, kto ułoży najciekawszą mozaikę.

Bardzo ciekawą grą, niespotykaną wcześniej, a dającą super zabawę uczestnikom jest gra Polarity. Na jej planszy znajduje się pole magnetyczne. Niesamowitość tej gry polega na tym, że dyski, które są w tej grze zostają postawione przez to pole w pionie lub wiszą w powietrzu. Zwycięstwo przypada temu graczowi, który wywoła upadek dysków pozostałych graczy. Jest to z pewnością gra, przy której będzie się dobrze bawił i dziadek, i wnuczek.

Gry rodzinneRodzina może zasiąść do bardzo tradycyjnych gier - warcaby, młynek i inne, które większość dorosłych pamięta z dzieciństwa (Trefl Gra warcaby młynek), ale nowa opcja gry zakłada aż piętnaście wersji, które można z powodzeniem zastosować.

Diam to gra "na myślenie" dla całej rodziny - dzieci w wieku 8-9 lat super sobie radzą w tej wymagającej rozgrywce. Uczą się przy okazji logicznego myślenia, rozwijają też umiejętność kojarzenia i wyciągania wniosków.

Większość gier rodzinnych wymaga obecności, a w zasadzie współudziału osoby dorosłej - dlaczego dorosły jest potrzebny? Otóż, gdy dziecko jest małe, opiekun powinien być przewodnikiem, który czasami zrezygnuje ze swoich ambicji i pozwoli dziecku nabrać pewności siebie i uwierzyć, że myślenie daje efekty. Bardzo ważne przy zakupie gry rodzinnej jest zwrócenie uwagi na opis i określenie wieku, od którego dziecko powinno grać w tę grę.

Nie wolno stawiać wymagań ponad wiek, gdyż nie jest tak, że o inteligencji dziecka świadczy umiejętność rozwiązywania problemów ponad jego wiek. Najlepiej jak problem dostosowany jest do wieku. Wybór jest ogromny, więc na pewno znajdzie się takie gry, które idealnie pasują do potrzeb dziecka.źródło: sklepdziecko.we-dwoje.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/8 lat temu
Najlepsze gry to takie, które angażują całą rodzinę
/10 lat temu
Witam wszystkich. Proszę o pomoc szukam gry zręcznościowej nazywa się Szule (bynajmniej tak się na nią mówi) zdjęcia znajdują się na tej stronie http://www.dompokoju.org/index.php?option=com_content&view=article&id=12%3Arelacja-z-europejskiego-dnia-ssiada&catid=4%3Amaj-2009〈=pl Jest to dwu metrowy stół po którym ślizga się drewniane krążki do jednej z czterech uz. Przeczesałem cały internet i nie mogę jej znaleźć, jak ktoś wie gdzie ją mogę kupić proszę o kontakt. Podobno jest to gra popularna w Holandii. Mój email rotic@wp.pl. Dziękuje
/10 lat temu
Fajne pomysły na gry i zabawy znalazłam ostatnio w gazetce CBeebies. Układanie historyjek, tablica smyka zawodnika, zabawy związane z kąpielą. Polecam :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)