Gorączka – kiedy powinna nas zaniepokoić?

Jakie wyróżniamy stopnie gorączki? W jaki sposób można ją obniżyć? Gdzie należy przykładać zimne okłady?
/ 12.03.2013 15:02

Pierwszym objawem zakażenia lub stanu zapalnego jest zwykle gorączka. Może być ona związana z przeziębieniem, może również towarzyszyć innym dolegliwościom, np. problemom żołądkowo-jelitowym, zapaleniu oskrzeli, płuc oraz wielu innych chorobom o podłożu wirusowo-bakteryjnym.

Jaka gorączka powinna nas zaniepokoić?

Gorączka jest naturalną reakcją obronną organizmu, jednak gdy jest zbyt wysoka może być niebezpieczna. Podwyższona temperatura wyczerpuje organizm i osłabia samopoczucie.

W zależności od stopnia jej nasilenia można wyróżnić:

  • temperaturę normalną: 36-37,0°C,
  • stan podgorączkowy: 37-38,0°C,
  • gorączkę nieznaczną: 38,0-38,5°C,
  • gorączkę umiarkowaną: 38,5-39,5°C,
  • gorączkę znaczną: 39,5-40,5°C,
  • gorączkę wysoką: 40,5-41,0°C.

– Jeżeli u dorosłej osoby stan podgorączkowy utrzymuje się dłużej niż jeden dzień lub wzrasta powyżej 38,0°C, należy skorzystać z porad lekarskich. Z kolei, w przypadku noworodka, sygnałem alarmującym jest już gorączka przekraczająca 37,5°C. Przy takim nasileniu temperatury należy niezwłocznie udać się do lekarza radzi lekarz pediatra i medycyny rodzinnej Elżbieta Kubiak Grudzińska. I dodaje, że wysokość temperatury powinna determinować podjęcie odpowiednich działań.

Warto wiedzieć: Katar, kaszel i gorączka – jak szybko wyleczyć malucha?

Jak obniżyć gorączkę?

Istnieje wiele skutecznych metod obniżenia temperatury. Dobrym sposobem jest przyłożenie zimnego okładu na czoło lub do miejsc przebiegu dużych naczyń krwionośnych (pachwiny, szyja, doły pachowe i podkolanowe) oraz okrycie chorego prześcieradłem zmoczonym w zimnej wodzie z wyjątkiem stóp i dłoni. Dzieciom pediatrzy zalecają kąpiele w wodzie o około pół stopnia chłodniejszej niż zmierzona gorączka.

Jeśli oprócz stanu podgorączkowego, występują także inne objawy, takie jak: katar, kaszel, ból gardła oraz osłabienie, najprawdopodobniej mamy do czynienia z przeziębieniem. Wówczas powinny wystarczyć leki, które łączą w sobie działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Aby powyższe zabiegi okazały się skuteczne, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i właściwą dietę. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest podawanie ok. 1,5 litra płynów (woda, soki owocowe) dziennie oraz spożywanie bulionów warzywnych.

W pierwszych dniach choroby bardzo istotna jest obserwacja chorego i monitorowanie wysokości jego temperatury. Najskuteczniejsze w pomiarze są termometry elektroniczne.

Polecamy: Co jeść w czasie gorączki?

Źródło: materiały prasowe Paul Hartmann Polska/ TBWA PR/ mk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/11.12.2014 10:29
Jak dzieci były malutkie to pędziłam ze wszystkim do lekarza, teraz najpierw obserwuję, pojawia się przeziębienie to daję Sampelin wzmacnia organizm i dodaje siły w walce z infekcjami, na gorączkę to syropy z ibuprofenem lub paracetamolem, czasami to wystarczy i jest poprawa, jeśli nie to wizyta u pediatry.
/26.11.2013 10:54
Ja podaję tylko te leki, które zalecił mi pediatra, sama nie eksperymentuje na dziecku. Z każdą infekcją, wysypką, gorączką udajemy się do lekarza może to przesadne z mojej strony ale wtedy czuję że dobrze robię. Gorączkę obniżam dopiero kiedy temperatura przekroczy 38 st. podaję wtedy Milifen - ibuprofen w syropku, moje dziecko dobrze na niego reaguje.
/06.11.2013 11:14
przy podawaniu jakiegokolwiek leku warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!
POKAŻ KOMENTARZE (2)