rodzina, dziecko, szpital, hospitalizacja fot. Panthermedia

Gdy maluch zostaje w szpitalu

Konieczność hospitalizacji stresuje nawet dorosłych. A co dopiero dziecko, które boi się badań, lekarzy, rozłąki z mamą... Obawy malca trzeba więc koniecznie złagodzić.
/ 02.09.2010 15:27
rodzina, dziecko, szpital, hospitalizacja fot. Panthermedia

1. Wyjaśnij, dlaczego pobyt w szpitalu jest konieczny („Zachorowałeś, a tam lekarze najlepiej ci pomogą”). Powiedz też, jakie badania czy zabiegi są przewidziane, przedstaw to jednak tylko w ogólnych zarysach. Większy nacisk połóż na to, że postaracie się z tatą odwiedzać jego tak często, jak to tylko możliwe, czy nawet będziecie stale z nim przebywać. Mały pacjent poczuje się wtedy o wiele pewniej.

2. Unikaj mówienia nieprawdy. Nie obiecuj np., że zastrzyki na pewno nie będą bolały, bo jeśli jednak coś zaboli, dziecko przestanie ci ufać. Najważniejsze, by malec wiedział, że wszelkie metody kuracji przyspieszą jego wyzdrowienie, a personel szpitalny na pewno zrobi wszystko, by leczenie było jak najmniej dokuczliwe.

3. Staraj się ukryć przed pociechą swój niepokój. To ważne, bo nastroje dorosłych udzielają się dziecku i gdy trzeba np. założyć opatrunek czy pobrać krew, widok spiętej mamy tylko dodatkowo je stresuje. Dlatego, choć to niełatwe, postaraj się wziąć w garść i nadrabiaj miną, by twój szkrab czuł, że ma w tobie prawdziwe oparcie.

Pytaj lekarzy o przebieg leczenia. Nie dawaj się zbyć, ale też przestrzegaj regulaminu oddziału i zaleceń personelu.

Spakuj dziecku ulubioną maskotkę. Dla chorego malucha to duża pociecha, gdy może przytulić ukochanego misia.

Jak sobie poradzić z pobytem dziecka w szpitalu? Porozmawiaj z innymi na mamacafe.pl