POLECAMY

Gdy maluch ssie kciuk

Odkąd twój dwulatek rozstał się ze smoczkiem, stale trzyma w buzi palec. Podpowiadamy, jak go tego oduczyć.
Gdy maluch ssie kciuk
1. Staraj się działać łagodnie. To ważne, bo wywieranie na malca presji (np. ciągłe strofowanie go) może tylko utrwalić nawyk. Jest ponadto spora szansa, że problem wkrótce sam zniknie, ponieważ większość dzieci ssących kciuk przestaje to robić (bez niczyjej pomocy) jeszcze przed ukończeniem 4. roku życia.

2. Rozpoznaj przyczynę. Spróbuj zaobserwować, w jakich sytuacjach palec najczęściej wędruje do ust malucha. Na ogół takie zachowanie ma miejsce wtedy, gdy dziecko jest zmęczone, znudzone lub zdenerwowane. Warto wówczas obdarzyć je podwójną dawką czułości i troski, bo ssanie kciuka to nic innego jak sposób malca na poprawienie sobie samopoczucia.

3. Kiedy palec jest w buzi, po prostu go wyjmuj. I od razu postaraj się odwrócić uwagę szkraba od tego zajęcia, proponując coś w zamian. Możesz np. podsunąć dziecku jakąś zabawkę, zachęcić je do zjedzenia przekąski czy wspólnego śpiewania.

4. Zamiast karcić, nagradzaj. Jeżeli problem utrzymuje się jeszcze u czterolatka, umówcie się, że za każdy dzień bez ssania palca dziecko dostanie jakiś mały prezent. To je zmobilizuje do większej samokontroli i ułatwi dalsze zmaganie z nawykiem.

Unikaj metod typu: smarowanie kciuka jodyną czy sokiem z cytryny. Malec mógłby to odebrać jako karę.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)