POLECAMY

Gdy malec nie śpi w swoim łóżku

Twój przedszkolak tak przyzwyczaił się do spania z rodzicami, że co wieczór zjawia się w waszej sypialni? Podpowiadamy, co wtedy robić!
Gdy malec nie śpi w swoim łóżku fot. Panthermedia

Porozmawiaj z dzieckiem

Wytłumacz mu spokojnie, że jest już duże, więc pora, żeby zadomowiło się na dobre we własnym łóżeczku („Nie wysypiamy się dobrze z tatą, gdy śpimy we trójkę. Zobaczysz, tobie samemu też będzie znacznie wygodniej”). I od tej pory zawsze usypiaj malca w jego łóżku. Nie kładź się przy nim, ani też nie lokuj szkraba na swoim tapczanie, by potem, gdy już uśnie, przenosić go do łóżeczka. Inaczej pociecha przebudzi się nocy, zobaczy, że mamy nie ma w pobliżu i swoim zwyczajem zawędruje do twojej sypialni.

Bądź czuła i cierpliwa, ale też stanowcza

Jeżeli maluch nie może usnąć, przeczytaj mu pogodną bajkę, ucałuj, otul kołderką, a potem powiedz zdecydowanie „dobranoc” i opuść pokój. Nie reaguj na każde zawołanie, ale na pocieszenie obiecaj smykowi, że rano, jeśli tylko zechce, będzie mógł przyjść do was na przytulanki.

Nie rezygnuj zbyt łatwo

Dziecko jednak przybiegło do ciebie w nocy? Odprowadź je do łóżeczka i zostań przy nim, póki nie zaśnie. Rób tak za każdym razem i tak długo, jak będzie to konieczne. Większość dzieci zwykle już po miesiącu takiego treningu godzi się spać osobno.

UKŁADAJ dziecko do snu, gdy jest już mocno senne. Będzie wtedy mniej protestować!
PAMIĘTAJ, na odzwyczajenie się od dotychczasowych nawyków maluch zawsze potrzebuje czasu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)