POLECAMY

Gdy dziecko wolniej się rozwija

Dzieci to nie zegarki i każde z nich rozwija się w swoim tempie. Sprawdź, kiedy powinnaś jeszcze poczekać, a kiedy pomóc smykowi w nauce.
Gdy dziecko wolniej się rozwija fot. Panthermedia

...choć mam dwa miesiące, nie podnoszę główki

Dzieci zwykle umieją to robić dopiero pod koniec trzeciego miesiąca życia. Najpierw smyk potrafi unieść główkę z podłoża jedynie na kilka sekund.
Jak możesz pomóc? Układaj malca na brzuszku i kładź przed nim zabawkę – by ją zobaczyć, bobas będzie się starał podnieść główkę. Możesz też kłaść smyka na swoim brzuchu – będzie zadzierać główkę, by spojrzeć ci w oczy. To wzmocni jego mięśnie karku.
Poradź się lekarza, gdy: czteromiesięczny malec nadal nie podnosi wysoko główki, ani nie potrafi utrzymać jej w tej pozycji przynajmniej przez minutę. Być może ma problem ze zbyt słabym napięciem mięśniowym (wtedy może być potrzebna rehabilitacja).

...mam pięć miesięcy, ale nie przekręcam się na brzuszek

Pięciomiesięczne dziecko nie musi tego jeszcze umieć. Często maluszki pulchne i mniej ruchliwe opanowują tę sztukę kilka tygodni później. Najważniejsze, by malec umiał przekręcać się z brzuszka na plecki i na boki. Obrót z pleców na brzuch jest trudniejszy.
Jak możesz pomóc? Układaj malca na plecach na macie edukacyjnej. Zawieszone na pałąkach zabawki zachęcą szkraba do przekręcania się na boki. Baw się z nim w „a ku-ku” – stań z boku dziecka tak, żeby chcąc cię zobaczyć, musiało przekręcić się na bok.
Poradź się lekarza, gdy: smyk po miesiącu wspólnych zabaw na dywanie i zachęcania do ruchu nadal nie potrafi przekręcić się samodzielnie na brzuch. Pediatra prawdopodobnie uspokoi cię i na wszelki wypadek zaleci specjalistyczne ćwiczenia z rehabilitantem.

...mam pół roku, ale sam nie siedzę

W tym wieku mięśnie szyi, karku i kręgosłupa są zwykle jeszcze za słabe, by utrzymać w tej pozycji ciało. Większość dzieci potrafi siedzieć bez podparcia dopiero w 7–8. miesiącu. Ale nawet wtedy nie umieją jeszcze same usiąść, np. z pozycji leżącej lub ze stania – na to przyjdzie pora dopiero w wieku 9–10 miesięcy.
Jak możesz pomóc? Jak najczęściej kładź malca na brzuszku – podnosząc się na przedramionach, będzie ćwiczył mięśnie potrzebne przy siadaniu.
Poradź się lekarza, gdy: po skończonym ósmym miesiącu nadal musisz podpierać siedzącego maluszka, bo inaczej osuwa się na boki.

...mam osiem miesięcy, a jeszcze nie ząbkuję

Zdarzają się nawet roczne bezzębne maluchy. Brak ząbków nie przeszkadza im w przeżuwaniu większych kawałków – dziąsła też sobie z tym doskonale radzą.
Jak możesz pomóc? Nie martw się. Takie późne ząbkowanie jest zwykle uwarunkowane genetycznie.
Poradź się lekarza, gdy: czternastomiesięczny smyk nadal nie ma ząbków. Dentysta sprawdzi, jak wyglądają zawiązki zębów.

...choć mam dziewięć miesięcy, nie raczkuję

Większość maluchów zaczyna raczkować w 7–10. miesiącu życia. Ale są też takie, które w ogóle opuszczają ten etap rozwoju. Pamiętaj, że istnieje wiele sposobów raczkowania, np. przemieszczanie się na pupie lub na jednym kolanie i jednej stopie. Klasyczna technika polega na tym, że kiedy jedna ręka przesuwa się do przodu, towarzyszy jej przeciwległa noga. Bez względu na to, jak zacznie raczkować twój smyk, prawdopodobnie najpierw będzie przemieszczać się do tyłu, a dopiero potem do przodu.
Jak możesz pomóc? Sadzaj malca okrakiem na swojej nodze i bawcie się w konika – w ten sposób szkrab uczy się utrzymywania równowagi potrzebnej przy raczkowaniu.
Poradź się lekarza, gdy: maluch w ogóle nie próbuje się przemieszczać – np. nie pełza w stronę zabawki, nie usiłuje przesuwać się na pupie itd.

...mam dziesięć miesięcy i nie staję na całych stopach

Niektóre maluchy dość wcześnie zaczynają stawać na nóżkach, np. przytrzymując się szczebelków łóżeczka, ale robią to na swój sposób – stają na czubkach palców, a nie na całych stopach. To całkowicie normalne i są dzieci, które lubią takie stanie na palcach nawet jeszcze w pierwszych miesiącach chodzenia.
Jak możesz pomóc? Zachowaj spokój i zwróć uwagę, czy dziecko chociaż na chwilę stawia całe stópki na podłożu.
Poradź się lekarza, gdy: nawyk stania na palcach nie zaniknął i chodzący już dobrze szkrab nadal przez cały czas stąpa na paluszkach.

...skończyłem rok, ale nie chodzę

Nie ma powodu do paniki. Wprawdzie są dzieci, które stawiają pierwsze kroki już w wieku ośmiu miesięcy, ale są też maluchy, którym udaje się to dopiero w 18. miesiącu. Dzieci najczęściej zaczynają chodzić w 14–16. miesiącu. Smyki, które bardzo dobrze raczkują, są często mniej zainteresowane nauką chodzenia – i tak wszędzie mogą dotrzeć, a na czworaka czują się bezpieczniej. Nie poganiaj malca i nie prowadzaj go, podtrzymując za rączki. Jeśli sam nie rwie się do chodzenia, widocznie jego kręgosłup nie jest jeszcze na to przygotowany, a takie ćwiczenia mogą go jedynie za bardzo obciążyć.
Jak możesz pomóc? Kup szkrabowi samochodzik lub inna zabawkę, którą będzie mógł przed sobą pchać. Da mu ona oparcie i pomoże w utrzymywaniu równowagi.
Poradź się lekarza, gdy: smyk skończył półtora roczku i nie jest w stanie przejść kilku kroków bez podtrzymywania.

...mam półtora roku i nie mówię

Większość półtorarocznych szkrabów potrafi wypowiedzieć jedynie kilka słów, w tym dźwiękonaśladowcze, typu „miau, miau” czy „ko, ko”. Najważniejsze, by malec rozumiał, co do niego mówisz.
Jak możesz pomóc? Jak najczęściej mów do malca, czytaj i pokazuj obrazki w książeczce, opowiadaj o tym, co robisz. Sprawdzaj, czy dziecko rozumie mowę, np. wypełnia polecenia typu: „podaj kubeczek”.
Poradź się lekarza, gdy: wydaje ci się, że malec nie rozumie mowy, nie reaguje na proste zwroty („chodź”, „pokaż”). Lekarz sprawdzi, czy opóźnienie nie wynika z problemów ze słuchem malca.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)