Gdy dziecko się jąka

dziecko, jąkanie,
Jesteś mocno zaniepokojona, bo twój pięciolatek od pewnego czasu zaczął się zacinać przy mówieniu. Zdarza się, że na początku zdania wielokrotnie powtarza jeden wyraz albo mówi np. p-p-piesek, ta-ta-tata. Sprawdź, jak temu zaradzić.
/ 01.04.2010 10:14
dziecko, jąkanie,
Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. U dzieci w tym wieku to częsty problem. Mają one już spory zasób słów, a niewystarczająco jeszcze sprawny aparat mowy (np. mięśnie języka), co utrudnia prawidłową artykulację. Jest to tzw. jąkanie rozwojowe, które około 5. roku życia najczęściej samo przechodzi.

Staraj się nie okazywać zniecierpliwienia. Nie poprawiaj wypowiedzi malca, nie zawstydzaj go ani nie żartuj sobie z niego. W przeciwnym razie synek czy córeczka zacznie się stresować, nadmiernie koncentrować na mówieniu, a wtedy jąkanie łatwo może się pogłębić i utrwalić.

Porozmawiaj o problemie z osobami, które często się z pociechą kontaktują (babcia, wychowawczyni z przedszkola). Poproś, aby nie zwracały uwagi na zdarzające się potknięcia i nie próbowały dopingować malca do korygowania błędów.

Proponuj zabawy ułatwiające mówienie. To może być kreślenie w powietrzu kółek wysuniętym językiem, wystukiwanie ręką sylab, nadmuchiwanie baloników, puszczanie baniek mydlanych, chuchanie na lusterko (albo unoszące się w powietrzu piórko) czy recytowanie wierszyków połączone z żywą gestykulacją.

Odwiedź logopedę. Zrób to, gdy dziecko skończy 6 lat i nadal nie mówi płynnie. Specjalista doradzi, co robić.

Obserwuj, kiedy malec się jąka (sytuacje), przy jakich wyrazach, jak to wygląda. Logopeda może o to pytać.

Zaniepokoiło cię zachowanie twojego dziecka? Porozmawiaj o tym na mamacafe.pl

Redakcja poleca

REKLAMA