POLECAMY

Gdy dziecko nie mówi – mutyzm

Gdy nasze dziecko nie mówi, nie musi to oznaczać głębokich zaburzeń rozwojowych. Czasami obserwujemy zatrzymanie dojrzewania artykulacyjnego lub jego regres- mogą być one symptomami mutyzmu, to znaczy zaburzenia związanego z dysfunkcją realizacji mowy przez dziecko.
Gdy dziecko nie mówi – mutyzm

Mutyzm - co to takiego?

Mutyzm definiowany jest jako ograniczenie mówienia lub jego brak, któremu towarzyszy zachowanie umiejętności rozumienia mowy i posługiwania się pismem. Przy zaburzeniu tym mogą współwystępować wady w budowie aparatu mownego, jednak często nie stwierdza się ich obecności. Wynika to z tego, że rzeczywista przyczyna mutyzmu nie musi mieć podłoża w budowie anatomicznej narządów głosowych (mutyzm organiczny), ale może posiadać uzasadnienie psychologiczne (mutyzm funkcjonalny).

Mutyzm organiczny a mutyzm funkcjonalny

Mutyzm organiczny wynika z uszkodzeń budowy anatomicznej narządów mowy, to jest krtani, podniebienia, jamy ustnej, języka, szczęk lub ośrodków nerwowych, takich jak mózg. Jego leczenie odbywa się przez minimalizowanie czy redukowanie występujących dysfunkcji oraz usprawnianie logopedyczne.

Mutyzm funkcjonalny występuje wówczas, gdy nie wykazuje się żadnych uszkodzeń budowy narządów wymienionych przy mutyzmie organicznym. Jego przyczyny są natury zewnętrznej. Dotyka najczęściej osób nadwrażliwych, nieśmiałych, często towarzyszy histerii lub schizofrenii. Istnieje szereg przyczyn wywołujących mutyzm u dzieci- mogą to być długotrwałe sytuacje stresowe i lękowe, błędy wychowawcze (na przykład polegające na pomijaniu, odrzucaniu dziecka i umniejszaniu jego wartości jako członka rodziny, poniżanie, upokarzanie dziecka, uderzanie w jego godność) i nieprawidłowa organizacja życia rodzinnego (różnego rodzaju patologie). Mutyzm funkcjonalny można zdiagnozować u osób, u których wykluczy się wady anatomiczne narządów mowy oraz dysfunkcje mózgowe, a stwierdzi się szereg okoliczności zewnętrznych mogących wpływać destrukcyjnie na funkcje psychiczne, a w konsekwencji na aktywność werbalną dziecka.

Dowiedz się więcej: Mutyzm wybiórczy

Objawy mutyzmu funkcjonalnego

  • Zachowanie jest zdolności mówienia
  • Stała odmowa mówienia w jednej lub więcej ważnych sytuacji społecznych
  • Wąchanie zabawek
  • Gesty dłoni
  • Bezgłośny szept
  • Kiwanie głową
  • Grymasy, bunt, niezadowolenie
  • Kiwanie się
  • Występowanie powtórzeń tych samych wyrazów, ich zakończeń lub głosek
  • Dramatyczny krzyk ze sztywnieniem języka i warg

Terapia dzieci z mutyzmem funkcjonalnym

W postępowaniu terapeutycznym najważniejsze jest przełamanie strachu przed aktywnością mowną poprzez odbudowanie u dziecka utraconej pewności siebie, ośmielenie go i dodanie odwagi. Terapia najczęściej jest długotrwała i żmudna, wymaga dużego zaangażowania terapeuty oraz rodziców. Dziecko zachęca się do wypowiadania pojedynczych słów, co jest nagradzane. Stopniowo wprowadza się zadania o coraz trudniejszym stopniu, które budzą u dziecka większy lęk. Każda aktywność słowna dziecka jest premiowana, jednak stopniowo rezygnuje się z systemu nagród, by dążyć do wypracowania u dziecka nawyku budowania spontanicznych wypowiedzi.

Polecamy: Logopeda do 3. roku życia- nie zwlekaj z wizytą!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/2 lata temu
Mozesz napisac jeszcze cos wiecej o terapi. Ile trwala.
/4 lata temu
A czy w tej poradni terapia trwa długo? Jakie są efekty?
/4 lata temu
Polecam tę poradnie, chodzę tam z moją córcią już prawie rok, ale efekty są już widoczne :)
POKAŻ KOMENTARZE (2)