Kup dziecku buciki Bartek, a dostaniecie piłkę plażową!

Gdy dziecko nie chce nosić okularów

Jeśli dziecko ma wadę wzroku, niestety okulary są konieczne. Dzieci czasem buntują się i nie chcą nosić okularów. Co zrobić, żeby okulary spodobały się dziecku i zaczęły mu się miło kojarzyć? Jak przekonać malucha do okularów korekcyjnych?
/ 23.08.2011 13:45
Kup dziecku buciki Bartek, a dostaniecie piłkę plażową!

Wybieramy okulary dla dziecka

Czasem dziecku nie uśmiecha się noszenie okularów, ale jeśli ma wadę wzroku, innego wyjścia nie ma. Jeśli dziecko musi nosić okulary przez cały rok, to warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiednich szkieł. Większa dawka światła docierającego do oka zapewnia nie tylko wyraźniejsze widzenie, ale  i lepszą przejrzystość soczewek, a to  sprawia też, że oczy wolniej się męczą. Zatem dobrze, by szkła dla najmłodszych pokryte były powłoką antyrefleksyjną, która przepuszcza więcej światła,  redukując pojawiające się na ich powierzchni odblaski.

Jeśli nasza pociecha boryka się z dużą wadą wzroku, to żeby  nie nosiła grubych, a przez to ciężkich i nieestetycznych szkieł, możemy zamówić jej tzw. szkła wysokoindeksowe.

Przeczytaj: Jak uzyskać refundację na okulary?

Co zrobić, żeby okulary spodobały się dziecku?

Aby okulary spodobały się dzieciom, soczewki można dopasować do opraw o różnym kształcie.

A jak przekonać do noszenia okularów naszą pociechę, jeśli ta jest im wyjątkowo niechętna? - Należy w delikatny, nienachalny sposób tłumaczyć dzieciom, dlaczego powinny nosić okulary – mówi Aleksandra Berezicka, emerytowana nauczycielka – Z doświadczenia nie tylko jako pedagog, ale również matka wiem, że gdy maluch zauważy, że dzięki okularom lepiej widzi lub że nie razi go słońce, sam będzie pamiętał o tym, żeby je zakładać. Oczywiście należy też, starając się nie zanudzić dzieci, tłumaczyć im, dlaczego promienie ultrafioletowe są groźne. Powinni o tym pamiętać nauczyciele przedszkolni i szkolni, ale przede wszystkim rodzice, ponieważ to głównie ich obowiązek.

Polecamy: Jak chronić oczy dziecka przed UV?

Słynni okularnicy z bajek

Powołaj się na idoli z bajek.

Najsłynniejsi okularnicy występują w ulubionych bajkach dzieci:

  • Harry Potter,
  • Smerfy (Smerf Ważniak),
  • Scooby Doo (Velma),
  • Laboratorium Dextera,
  • Gwiazdka Laury,
  • Rodzina Rabatków.

Źródło: informacja prasowa/ah, JZO - www.jzo.com.pl