POLECAMY

Gdy dziecko ma ospę wietrzną...

Ospa wietrzna to jedna z najczęściej występujących chorób wieku dziecięcego. Jej charakterystycznym objawem jest pojawienie się na ciele charakterystycznych wyprysków. Na szczęście dzieci, które przebyły już ospę wietrzną, pozostaną na nią odporne.
Gdy dziecko ma ospę wietrzną...

W jaki sposób można zarazić się ospą wietrzną?

Ospą wietrzną można zarazić się przez kontakt z osobą chorą już na dwa dni przed pojawieniem się u niej pierwszych objawów. Wirus przedostaje się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wykwitami skórnymi chorego. Na ospę wietrzną najczęściej chorują dzieci chodzące do żłobków, przedszkoli i szkół (choroba szybko rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi).

W jaki sposób chronić dziecko przed zachorowaniem?

Co prawda istnieje szczepionka chroniąca przed ospą wietrzną, jednak podaje się ją głównie tym dzieciom, które mają upośledzoną odporność, np. cierpią na białaczkę lub HIV. Dobrą metodą uchronienia dziecka przed zachorowaniem jest izolowanie go od osób chorych (np. chorego rodzeństwa) i unikanie dużych skupisk ludzi, w których choroba szybko się rozprzestrzenia.

Polecamy: Nagminne porażenie dziecięce

Objawy

Początkowe objawy ospy wietrznej u dzieci to ból głowy, podwyższona temperatura ciała i ogólne pogorszenie samopoczucia. Następnie na ciele zaczynają pojawiać się wykwity. Początkowo wyglądają one jak małe czerwone plamki, później w miejscu plamek powstają pęcherzyki wypełnione płynem, a następnie krosty. Zaschnięta krosta przekształca się w strup i odpada zostawiając przebarwienie lub bliznę. Rzuty wysypki występują przez kilka kolejnych dni i towarzyszy im gorączka, mogąca sięgać nawet 40ºC. Krosty wywołują świąd skóry, który prowokuje do drapania, co może prowadzić do miejscowych powikłań. Ostra faza choroby trwa zazwyczaj około 5 dni, krosty natomiast pozostają na skórze nawet do trzech tygodni.

Jak pomóc choremu dziecku?

  •  W celu obniżenia temperatury ciała podawaj dziecku leki przeciwgorączkowe przepisane przez pediatrę. Pamiętaj, że dzieci nie mogą zażywać tych samych leków, które przepisywane są dorosłym.
  • Połóż dziecko do łóżka. Przez czas choroby powinno jak najwięcej odpoczywać, aby szybko wrócić do zdrowia.
  • Staraj się pilnować dziecko, aby nie drapało krostek. Wysypkę należy smarować specjalnymi maściami przeciwświądowymi i wysuszającymi.
  • Podawaj dziecku dużo płynów, gdyż szybko traci je pocąc się podczas gorączki.
  • Często zmieniaj dziecku pościel i ubranie, pierz je w płynach odkażających.

Polecamy: Jak żyć z cukrzycą dziecięcą?

Powikłania ospy wietrznej

Najczęstszym powikłaniem ospy wietrznej jest ropne zakażenie skóry wywołane przez gronkowce lub paciorkowce. Jest ono przyczyną rozdrapywania krostek przez dziecko. Gdy dojdzie do zakażenia skóry, konieczne jest podanie antybiotyku.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)