POLECAMY

Gdy dziecko jest agresywne

Twój maluch często bije swoich kolegów i koleżanki. Podpowiadamy, co wtedy zrobić.
Gdy dziecko jest agresywne fot. Panthermedia

Twój przedszkolak często przejawia agresję wobec innych dzieci. A ty nie bardzo wiesz, jak wtedy reagować. Oto pomocne wskazówki.

* Przerwij bójkę – zastanawiasz się jak? Np. stanowczo zatrzymaj rękę nadmiernie wojowniczego smyka, mówiąc zdecydowanie: „Stop, tak nie wolno, nie zgadzam się na to”.

* Przypomnij o zasadach. Gdy sytuacja zostanie opanowana, weź pociechę na bok i powiedz np.: „Wiem, że się zdenerwowałeś. Uzgadnialiśmy jednak w domu, że nikogo nie można krzywdzić. A ty swoim zachowaniem sprawiłeś Markowi ból i przykrość. Postaw się na jego miejscu”.

* Przedstaw swoje oczekiwania – czyli wyjaśnij dziecku, że kolegę należy szybko przeprosić. Wyraź także nadzieję (choćby to było po raz kolejny), że przykry incydent, już nigdy się nie powtórzy.

* Poinformuj o konsekwencjach agresji. Możesz np. zagrozić że jeśli syn ponownie kogoś uderzy, przez dwa dni nie będzie mógł oglądać telewizji. Ważne, byś później naprawdę robiła to, co zapowiadasz. Jeśli bowiem poprzestaniesz tylko na ostrzeżeniach, twoje słowa szybko przestaną robić na dziecku wrażenie.

* Wskaż na właściwe sposoby wyrażania gniewu – np. zachęć malca, by następnym razem powiedział koledze: „Jestem zły na ciebie”, zamiast go bić. Warto również doradzić dziecku, żeby w konfliktowych sytuacjach szukało pomocy osoby dorosłej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)