POLECAMY

Gdy dzieci się kłócą

Z pokoju rodzeństwa dochodzą odgłosy sprzeczki i konflikt z każdą chwilą się zaostrza? Maluchom trzeba pomóc załagodzić spór. Radzimy, jak to zrobić.
Gdy dzieci się kłócą
1. Rozdziel skłóconych malców.
Możesz np. posłać ich do osobnych pomieszczeń, tłumacząc: „Teraz każde z was będzie przez pięć minut samo, bo chcę, żebyście się uspokoili”. Staraj się mówić spokojnie, ale zarazem stanowczo.


2. Kiedy dzieci już się wyciszą, przywołaj je do siebie i zapytaj (każdego z osobna), co się stało.

Jednak po wysłuchaniu wyjaśnień, nie szukaj winnegozatargu. W takich sytuacjach ustalenie winowajcy zwykle bywa bowiem trudne, a po mylnym rozsądzeniu sprawy jedna z pociech poczuje się skrzywdzona.


3. Pomóż dzieciom znaleźć kompromis.

Pokaż np., że zabawkami można się dzielić („Losujcie, kto najpierw przez kwadrans bawi się autkiem”) lub zaproponuj: „W dni parzyste pilotem od telewizora zarządza Ola, a w nieparzyste – Jaś”. To powinno rozwiązać konflikt.


4. Wyjaśnij, że gniew można wyrażać bez awanturowania się.
Ważne, by dzieci wiedziały, że zamiast np. wszczynać bójki, mogą spokojnie porozmawiać o tym, co im się nie podoba. („Na drugi raz powiedz bratu, że jesteś zła, gdy on nie dopuszcza cię do komputera. A ty poproś siostrę, żeby dała ci jeszcze kwadrans na dokończenie gry”).


5. Nie stosuj zasady „ustąp młodszemu”.
To wywołuje złość u starszaka, który czuje się wtedy mniej ważny.


6. Nie porównuj dzieci do siebie.
Mówiąc np.: „Ola jest grzeczna, a ty rozrabiasz”, osłabiasz więź między rodzeństwem.

Jak sobie radzić z kłótniami dzieci? Porozmawiaj o tym na mamacafe. pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)