POLECAMY

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o foteliku samochodowym!

Nieważne, czy czeka was krótka czy długa podróż - zasady przewożenia dziecka w foteliku są takie same. Zobacz, na co zwracać uwagę.
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o foteliku samochodowym! fot. Panthermedia

Foteliki samochodowe - fotelik z grupy 0+

Dla niemowląt (do 13 kg) montuj na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy (lub bokiem – jeśli tak jest w instrukcji). Warunkiem koniecznym jest wyłączenie poduszki powietrznej po tej stronie samochodu. Gdy autem jedzie oboje rodziców, fotelik możesz przypiąć na tylnym siedzeniu i usiąść obok dziecka.

1. Dla najmłodszych dzieci używaj specjalnej wkładki – reguluje głębokość leżenia, zapobiega kołysaniu się główki.
2. Fotelik solidnie przypnij do siedzenia samochodu (dobre są urządzenia blokujące taśmę pasa).
3. Nawet noworodek musi być przypięty pasami pięciopunktowymi – tymi, które są częścią fotelika.
4. Dopasuj ubranie dziecka do temperatury w aucie. Gdy dziecku będzie za gorąco, szybko zacznie marudzić.
5. Karm piersią (lub butelką) tylko podczas postoju – gdy jedziecie twoje ręce nie są wystarczająco bezpiecznym miejscem dla dziecka.

Foteliki samochodowe - foteliki z grup: 1. 9-18 kg; 2. 15-25 kg; 3. 22-36 kg

Montuj przodem do kierunku jazdy na tylnej kanapie. Niekiedy możliwe jest również przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu (przy wyłączonej poduszce powietrznej i maksymalnie cofniętym fotelu), ale z tyłu jest bezpieczniej.

1. Fotelik musi być przymocowany sztywno do siedzenia. System ISOFIX zmniejsza możliwość popełnienia błędu przy montażu - by dziecko w samochodzie było bezpieczne.
2. Dokładnie przypnij dziecko – pod klamrą pięciopunktowych pasów może się zmieścić jedynie twoja płasko ułożona dłoń. Nowoczesne foteliki mają sygnalizatory, które informują o prawidłowym zabezpieczeniu dziecka.
3. Nie wyjmuj dziecka z fotelika samochodowego w czasie jazdy i nie pozwalaj mu się odpinać. Nie przewidzisz sytuacji na drodze.
4. Rób przerwy na jedzenie i picie. Uchronisz dziecko przed zachłyśnięciem, np. podczas nagłego hamowania. To także okazja do wybiegania się.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 miesięcy temu
to podstawowe zasady a jednak tak wielu rodziców o tym zapomina. Ja osobiście przetestowałam trzy foteliki samochodowe ( trójka dzieci) ale najlepszy miała córka, byliśmy z niego bardzo zadowoleni - firmy monza, wyglądał jak ten tylko był różowo fioletowy :) https://nanutkowo.pl/pl/p/Fotelik-Monza-Nova-2-RECARO-15-36kg-Indy-Red-2017-/23022306
/4 lata temu
Ja używam tych z Britaxu, a kupuję w sprawdzonym sklepie Akpol Baby. W ich sklepie stacjonarnym jest bardzo obeznana i konkretna obsługa, na pewno doradzą jaki najodpowiedniejszy model wybrać. A wybór mają naprawdę duży.