Jakie geny pochodzą od matki, a jakie od ojca? fot. AdobeStock

Dziedziczenie - co po mamie, a co po tacie? Wyniki badań naukowych

Chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądało twoje dziecko? Sprawdź, w czym może być podobne do ciebie, a w czym do twojego partnera. Możesz być zaskoczona!
/ 28.11.2018 00:12
Jakie geny pochodzą od matki, a jakie od ojca? fot. AdobeStock

Geny, to od nich tak wiele zależy. Już w momencie poczęcia, kiedy przekazywane są geny do nowo powstałego życia, ustalone jest, jakie dziecko będzie miało oczy, włosy, zęby… Dlaczego dziewczynki tak często podobne są do tatusiów, a chłopcy tak inteligentni, jak ich mamusie? Oto naukowe powody!

60 proc. genów pochodzi od ojca

Geny męskie są bardziej agresywne, a przez to też bardziej widoczne. Choć w teorii DNA dziecka składa się w połowie z genów matki i w połowie z genów ojca, w trakcie rozwoju ciąży męskie geny są na tyle dominujące, że ostatecznie matki przekazują dzieciom jedynie 40 proc. genów. A tym samym, zwłaszcza w przypadku dziewczynek, ta proporcja przekłada się na ich wygląd. Często są one zdecydowanie bardziej podobne do taty, niż do mamy.

O czym decyduje tata?

Jest kilka ważnych kwestii, o których decyduje męski materiał genetyczny. Są to:

  • płeć – matka może przekazać jedynie chromosomy X, czyli żeńskie, ojciec może przekazać X lub Y. Jedynie w przypadku, gdy ojciec przekaże męski chromosom Y, urodzi się chłopiec;
  • wzrost – sprawa wzrostu nie jest tak łatwa do wyliczenia, jednak statystycznie wysocy mężczyźni częściej mają wysokie dzieci. Na wzrost geny wpływają jedynie w 80 proc. Reszta to dieta, styl życia, kolejność urodzenia (młodsze dzieci z reguły są niższe niż starsze). Są jednak pewne naukowe sposoby obliczenia, ile choćby w przybliżeniu może mierzyć twoja pociecha w dorosłym życiu (o sposobach na wyliczenie wzrostu dziecka pisaliśmy w serwisie Mamotoja.pl);
  • zęby – tu również dominują geny ojca. Jeśli twój partner ma zdrowe zęby, możesz być spokojna o dzieci. Jeśli jednak często musi odwiedzać dentystę albo nieobcy jest mu ortodonta, wówczas prawdopodobnie i wasze dzieci będą miały problemy z zębami.

O czym decyduje mama?

To, z czego możesz być dumna, to fakt, że twój syn na pewno odziedziczy inteligencję po tobie. Za intelekt odpowiada bowiem chromosom X, a chłopcy mogą go otrzymać jedynie od matki. W przypadku dziewczynek nie da się tego sprawdzić, ponieważ otrzymują dwa chromosomy X – od matki i od ojca, ale również w ich przypadku jest 50 proc. szansy, że swoją inteligencję mają po matce.

Zobacz też w Mamotoja.pl: