POLECAMY

Dziecko z ADHD – wakacyjny poradnik dla rodziców

Zorganizowanie i rozplanowanie zajęć w ciągu dnia pomaga ujarzmić nadpobudliwe dziecko. Co zrobić, gdy rok szkolny się skończy a rytm dziecka ulega całkowitej dezorganizacji? Jak postępować z dzieckiem z ADHD w czasie wakacji?
Dziecko z ADHD – wakacyjny poradnik dla rodziców

Co zrobić, aby czas wolny spędzany z własnym dzieckiem nie był dla nas udręką?

Zorganizuj dziecku dzień

Dziecko z ADHD żyje w ciągłym niepokoju, dlatego rzeczywistość wokół niego powinna być jak najbardziej uporządkowana. Jeżeli dziecko będzie jadło regularne posiłki i będzie miało zapewnione zajęcia przez cały dzień, łatwiej będzie mu planować i przewidywać. Większość dzieci lubi, gdy rytm dnia jest stały. Maluch powinien wiedzieć, kiedy ma czas na zabawę, kiedy planujemy np. wycieczkę lub inne aktywności, czy o której godzinie zje obiad i kolację. Powinien też znać porę wstawania i kładzenia się spać. Daje to poczucie bezpieczeństwa i stałości, a układ nerwowy i cały organizm dziecka ma czas na regenerację. Ważne, by czas zaplanowany dla dziecka był urozmaicony, a pociecha mogła wyładowywać nadmiar energii w trakcie takich zajęć jak jazda na rowerze, basen, spacer czy bieganie, a nie podczas np. jedzenia. Należy pamiętać, że dzieci nadpobudliwe wytrąca z równowagi wszystko, co jest nagłe i niespodziewane.

Przeczytaj: ADHD trzeba leczyć

Ogranicz ilość bodźców

Postaraj się, aby w domu panował spokój. Dziecko dotknięte ADHD powinno być narażone na działanie minimalnej ilości bodźców. Nie puszczaj głośnej muzyki, nie zapraszaj często i wielu gości naraz, a także, co ważne, w czasie wakacji kontroluj i ograniczaj przesiadywanie malucha przed telewizorem czy komputerem. Dziecko musi mieć możliwość skupienia się na jednej czynności. Kiedy je, nie włączaj radia. Kiedy czyta, niech nie je. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o obszar pracy dziecka. Miejsce gdzie np. czyta, powinno być jasne, wygodne i ciche, z małą ilością przedmiotów dookoła.

Zobacz też: Nadpobudliwy? Zrób sobie test na ADHD

Nie przerywaj leczenia na czas wakacji

Leczenie ADHD obejmuje psychoedukację, naukę sposobu postępowania i pracy z dzieckiem, psychoterapię, a także leczenie farmakologiczne. Psychoterapia jest zazwyczaj nastawiona na poprawę samooceny bądź też lepsze rozumienie oczekiwań otoczenia i własnych reakcji, a także trening umiejętności społecznych i terapię zaburzeń uwagi. Należy pamiętać, że wymaga ona ciągłej, długotrwałej pracy nad dzieckiem.
Jeśli metody psychoterapeutyczne nie pomagają, włącza się farmakoterapię. Według najnowszych europejskich wytycznych NICE (organizacji wydającej rekomendacje dotyczące standardów leczenia), obecnie nie zaleca się przerywania terapii lekowej na czas wakacji. Według ekspertów po uzyskaniu adekwatnej odpowiedzi na farmakoterapię, leczenie farmakologiczne ADHD powinno być kontynuowane tak długo, jak pozostaje klinicznie skuteczne. Przerwa w leczeniu przynosi niejednokrotnie więcej szkody niż korzyści. Efekty osiągnięte w terapii podczas roku szkolnego mogą zostać cofnięte.

Źródło: Materiał prasowy programu „Dziecko i świat za pan brat”/ak

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
podobno jest nowa lista refundacyjna ? czy zmieni sie cena medikinetu ? slyszalam ze wzrosnie concerty