Dziecko u dentysty - rady, jak oswoić dziecko z dentystą fot. Fotolia

Dziecko u dentysty - rady, jak oswoić dziecko z dentystą

Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym wcale nie musi być straszna.
Milena Oszczepalińska / 11.05.2015 06:42
Dziecko u dentysty - rady, jak oswoić dziecko z dentystą fot. Fotolia

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę u dentysty?

Wciąż niewielu rodziców zabiera dzieci do dentysty, gdy mają one około roczku. Warto jednak to robić. Stomatolog oceni wówczas, czy rozwój następuje prawidłowo. Kolejną wizytę można zaplanować, gdy dziecko ma około 2-3 lat. Organizuje się wówczas tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko w bezstresowej atmosferze pozna gabinet, nauczy się szczotkowania, weźmie udział w specjalnych grach i zabawach, które oswoją go z miejscem, ale także lekarzem. Co ważne dziecko będzie mogło samo usiąść w fotelu i pobawić się np. lusterkiem czy kamerą wewnątrzustną.

Stwórzmy pozytywny obraz dentysty

Zanim wybierzemy się do dentysty, nie nakręcajmy negatywnie malucha i nie przenośmy na niego swoich lęków. Ważne jest, aby wokół wizyty budować pozytywne skojarzenia, a nie atmosferę strachu. Mówmy o tym, co ciekawe w gabinecie, o magicznych kamerach, które widzą cukrowe bakterie, śmiesznych rurkach, co bzyczą jak pszczoły. Nie ostrzegajmy dziecka, że może boleć, ale że na pewno jakoś to przetrwa. Takie stwierdzenia mogą je tylko wystraszyć i niepotrzebnie zniechęcić do wizyty.

Oswajamy stomatologa

Specjaliści zalecają zaaranżowanie małego gabinetu w domu, w którym dziecko będzie mogło przebadać wszystkie swoje misie. Takie ćwiczenie można wykonać zarówno przed pierwszą wizytą adaptacyjna, jak i tuż po niej.

Nagroda za dzielność

Jeżeli konieczna będzie wizyta dziecka u dentysty z powodu bólu zęba lepiej nie obiecywać dziecku przed leczeniem, że jeśli tylko będzie grzecznie siedzieć na fotelu, dostanie jakiś prezent. To zwykłe przekupstwo i niczemu nie służy. Dużo lepiej jest już po wizycie pochwalić dziecko, że było naprawdę dzielne, przytulić i ewentualnie zaproponować nagrodę w postaci jakiegoś drobiazgu. Dziecko zyska wówczas poczucie bezpieczeństwa i będzie dumne z tego, że tak odważnie przeszło wizytę u dentysty.

Odwracamy uwagę dziecka od bólu

Warto zabrać ze sobą na wizytę u dentysty wszelkie rozpraszacze np. ulubioną zabawkę, poduszkę czy książkę, którą dziecko będzie miało przy sobie podczas wizyty. Warto także wybrać gabinet, który np. wyświetla bajki podczas wizyty dziecka w fotelu lub stosuje różnego rodzaju techniki odcinania od zabiegu np. poprzez zakładanie słuchawek z muzyką. Także samo leczenie możemy dziecku uprzyjemnić. W Polsce działają już gabinety, które nie tylko znieczulają łagodnie przy pomocy Wand, ale także takie, które próchnicę leczą bez bólu przy pomocy ozonu, a nie tradycyjnego wiertła.

Zobacz też:

Na podstawie materiałów prasowych Dentim Clinic