Dziecko nie je warzyw i owoców - 6 rad co robić fot. Fotolia

Dziecko nie je warzyw i owoców - 6 rad co robić

Nie masz już pomysłu, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców? Pomożemy ci! Oto zbiór skutecznych porad.
Agata Bernaciak / 12.03.2015 06:35
Dziecko nie je warzyw i owoców - 6 rad co robić fot. Fotolia

1. Dawaj dziecku przykład

Jeśli sama nie jesz owoców i warzyw, to tym bardziej nie przekonasz do tego pociechy. Wytłumacz dziecku, dlaczego jest to tak ważne dla zdrowia. Oczywiście nie zmuszaj smyka do jedzenia owoców i warzyw, lecz cierpliwie przekonuj je do nich.

2. Podawaj soki i musy

Sposobem na wprowadzenie porcji owoców i warzyw do diety dziecka jest podawanie musów, soków owocowych i tych na bazie warzyw (np. marchwi). Są one nie tylko pyszną, ale i wartościową propozycją - zawierają witaminy A, B, C, D i K, a także cenne związki mineralne.

3. Wykorzystaj warzywa i owoce jako element zabawy!

Warzywa i owoce mogą być także świetnym elementem kulinarnych zabaw z dziećmi. Poprzez zabawę dzieci łatwiej będą mogły oswoić się z nowymi smakami, kolorami i zapachami. Z papryki, pomidorów lub rzodkiewki można przygotować kanapkowe postaci, krajobrazy czy zwierzaki.

4. Dostarczaj porcje warzyw i owoców w innych potrawach!

Sprytnym zabiegiem jest wykorzystywanie warzyw i owoców do przygotowania ulubionych przekąsek maluchów. Warzywa mogą znaleźć się w składzie różnego rodzaju mięs (np. kotletów mielonych) czy daniach jarskich (np. naleśniki z warzywnym farszem). Podobnie z owocami. Jeśli dziecko lubi przekąski, to jako zdrową alternatywę przygotujmy mu np. ciasto marchewkowe.

5. Skomponuj warzywno-owocowe menu na cały dzień

Takie menu w formie papierowej powinno zawierać rozkład posiłków na cały dzień z uwzględnieniem warzyw, owoców lub soku. Do planowania menu warto zaprosić również dziecko.

6. Gotuj razem z dzieckiem

Szczególnie małe dzieci chętnie pomagają dorosłym w codziennych obowiązkach i lubią czuć, że mają wpływ na prowadzenie domu. Dlatego podczas zakupów spożywczych zaproponuj dziecku, aby samo wybrało warzywa i owoce, na które w danym momencie ma ochotę.

Dowiedz się więcej:

na podstawie informacji prasowej programu Kubusiowi Przyjaciele Natury