POLECAMY

Co zrobić, gdy dziecko dotykało detergent?

Detergenty to chemia. Mogą być niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci.
Co zrobić, gdy dziecko dotykało detergent? fot. Fotolia

Gdy w domu jest maluch, wszystkie detergenty trzeba trzymać poza zasięgiem rąk dziecka, najlepiej w wiszącej szafce. Najbardziej szkodliwe są preparaty do toalet. Ale niebezpieczne dla dzieci są też proszki, płyny do mycia, a nawet szampon. Zarówno wtedy, gdy dziecko zje domową chemię, jak i wtedy gdy rozleje ją na swoje ciało i ubranie.

Gdy dziecko dotykało detergent

Sprawdź, co należy zrobić, gdy dziecko miało kontakt z detergentem:
  • W przypadku kontaktu ze skórą
Detergenty odtłuszczają i wysuszają nawet skórę osób dorosłych, a cóż dopiero dzieci! Mogą doprowadzić do pękania i złuszczania się naskórka, powodować stany zapalne i uczuleniowe.

Gdy pociecha obleje się domową chemią, jak najszybciej opłucz to miejsce lub wykąp dziecko pod bieżącą, lekko ciepłą wodą, a następnie natłuść oliwką dla niemowląt. Jeśli pojawi się zaczerwienienie lub wysypka, bezwzględnie idź z dzieckiem do lekarza.
  • W przypadku połknięcia
Pierwsza pomoc polega na usunięciu resztek chemii z buzi, wypłukaniu jamy ustnej i podaniu niewielkiej ilości czystej wody do picia, jeśli pociecha chce pić. Nie należy prowokować wymiotów, tylko zawieźć dziecko do lekarza.

Gdy jesteś pewna, że w płynie był kwas, można podać do picia mleko lub wodę z białkiem kurzym. Gdy zasada - wodę z sokiem z cytryny (2 łyżki na szklankę).

Sprawdź też:

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)