Dziecięcy stres w szpitalu - co robić fot. Fotolia

Dziecięcy stres podczas pobytu w szpitalu - co robić

Stres potęguje nieprzyjemne doznania związane z badaniami i zabiegami lekarskimi. Jak go zminimalizować?
/ 25.11.2014 13:17
Dziecięcy stres w szpitalu - co robić fot. Fotolia

Zdolność do radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami rozwija się latami. Kiedy dzieje się coś, czego dziecko nie lubi, może reagować na wiele sposobów, np. niegrzecznym zachowaniem, ucieczką, kłótnią lub zaprzeczaniem istnienia problemu. Czasem jednak, tak jak w przypadku pobytu w szpitalu, te strategie nie działają. Badania i zabiegi zostaną przeprowadzone bez względu na to, czy dziecku się to podoba, czy nie. Malec lepiej je zniesie, jeśli nie będzie panicznie się ich bać. Dlatego warto wiedzieć, jak pomóc dziecku pokonać stres podczas pobytu w szpitalu. Przed pójściem do szpitala warto nauczyć dziecko kilku prostych technik radzenia sobie ze stresem, które będzie mogło zastosować, aby zminimalizować lęk przed nieprzyjemnym doświadczeniem.


Jak pomóc dziecku pokonać stres podczas pobytu w szpitalu?


Obudź wyobraźnię dziecka

Powiedz, by w stresującym momencie, np. podczas pobierania krwi, mówiło albo myślało o czymś przyjemnym, takim jak rodzinna wycieczka abo wizyta w parku rozrywki.


Pokaż, jak działa pozytywne myślenie

Przekonaj smyka, by w stresujących chwilach powtarzał w myślach jedno ze zdań: "Dam sobie z tym radę", "Nie jest tak źle", "To potrwa tylko chwilę", "Lekarz pomoże mi, gdy będę źle się czuć".


Naucz ćwiczeń relaksacyjnych

Przekonaj, by powoli i głęboko oddychało, kiedy się czegoś boi. Pomocne jest też ćwiczenie rozluźniania poszczególnych grup mięśni.


Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj: