3 rady, jak pokonywać dziecięce lęki

Maluch boi się bajkowej czarownicy, smoka lub przeżywa inne dziecięce lęki? Sprawdź, jak możesz mu pomóc.
3 rady, jak pokonywać dziecięce lęki fot. Fotolia
Dziecięcych lęków nigdy nie należy bagatelizować. Dlatego bądź zawsze przy malcu, gdy czujesz, że cię potrzebuje. Pamiętaj, choć potwory, których twój smyk się boi istnieją tylko w jego wyobraźni, to dziecko naprawdę jest przerażone i chce, żeby rodzice dodali mu otuchy. Jak możesz malucha wspierać?


3 rady, jak pokonywać dziecięce lęki


1. Przytul i porozmawiaj

Schowana pod łóżkiem Baba-Jaga z pewnością stanie się mniej groźna, gdy szkrab znajdzie się w twoich ramionach. Jeżeli do tego jeszcze wyjaśnisz, że takie straszne postacie są tylko w bajkach, jest szansa, że malec uwierzy ci na słowo. A jeśli smyk wciąż ma obawy? Zajrzyjcie razem pod łóżko! Możesz też zapalić lampkę w pokoju, w którym dziecko usypia. To dodaje strachliwym maluchom odwagi.


2. Okazuj zrozumienie

Przede wszystkim unikaj sytuacji, które powodują u dziecka lęk.
  • Boi się psów? Nie każ mu ich głaskać. Raczej czytajcie książki o pieskach.
  • Pociechę przeraża odpływ w wannie, bo myśli, że można tam wpaść? Nie wyciągaj korka, kiedy malec jest jeszcze w wodzie. Pokaż później, że przez taki otwór nie przeciśnie się nawet mydło.
  • Smyk obawia się burzy? Zaproponuj: "Przy grzmotach zatykamy uszy". Maluch poczuje się pewniej, bo zyska poczucie kontroli nad tym, co się dzieje.


3. Nigdy nie strasz dziecka

Nie mów np.: "Przyjdzie dziad i cię zabierze". Pamiętaj, takie pogróżki (czy nawet żarty) dziecko odbiera jako realne zagrożenie! Staraj się też nie przenosić na szkraba własnych obaw. To ważne, bo kiedy mama krzyczy np. na widok myszy czy pająków, maluch zaczyna te lęki podzielać.

Autorka jest dziennikarką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)