Dzieci uwikłane w mobbing – informacje dla rodziców dzieci poszkodowanych

Dzieci uwikłane w mobbing – informacje dla rodziców dzieci poszkodowanych

Jak w każdej sytuacji przemocy, również gdy dochodzi do mobbingu spotykają się ze sobą ofiara i jej prześladowca. Początkowo tylko prześladowca wie o swoich zamierzonych działaniach – ofiara ma jedynie niejasne poczucie doznawanej krzywdy, choć tak naprawdę nic nie może udowodnić.
/ 20.04.2010 19:50
Dzieci uwikłane w mobbing – informacje dla rodziców dzieci poszkodowanych

Rodzice niekiedy mają poczucie, że sytuacja nie jest tak straszna jak opisuje ją dziecko i bagatelizują pierwsze sygnały mobbingu. Nawet jeśli to, o czym mówi Wam dziecko naprawdę jest tylko zbiegiem okoliczności nie bagatelizujcie tych informacji. Ufajcie w słowa dziecka, by dać mu bezpieczeństwo wynikające z możliwości powiedzenia o trudnościach rodzicom, którzy zawsze staną po jego stronie.

To co najtrudniejsze

W sytuacji mobbingu najtrudniejsze jest to, że jeśli Wasze dziecko padło jego ofiarą to znaczy, że oprawca dostrzegł w Waszym dziecku cechy, które postrzegane są jako pozytywne: uległość, skromność, delikatność i wrażliwość, zauważył jednak też niepewność, strach. Nawet dorośli mają kłopot, by zareagować na zaczepki mobberów – ich uwagi są tak skonstruowane, że jeśli ofiara zdecydowanie się im przeciwstawi, będzie postrzegana jako osoba bez poczucia humoru, przewrażliwiona, źle rozumiejąca kontekst sytuacyjny. Zatem nie zaprzeczaj słowom dziecka, spójrz na opowiedziane sytuacje jego oczami.

Polecamy: Moje dziecko ma problemy z mówieniem

Jak pomóc

Problem należy zgłosić w szkole, jednak podjęcie działań nie będzie wcale proste. Mobbing, którego skutkiem są próby samobójcze ofiar, jest karany, podobnie jak formy przemocy fizycznej. Jednak w przypadku wyśmiewania, poniżania, zmuszania do noszenia określonego typu ubrań, niszczenia rzeczy, izolowania nie ma siły, która zmusiłaby mobbera do zaprzestania działań. Jedynym sposobem jest zastosowanie mechanizmów wychowawczych, by prześladowca wniknął w psychikę ofiary, poczuł jej ból i upokorzenie, a następnie sam chciał zaniechać zachowań mobbingowych. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy rodzice i samo dziecko poszkodowane w wyniku mobbingu wyrazi zgodę na podjęcie działań przez specjalistów. Zawsze trzeba liczyć się z tym, że terapia może nie zadziałać, że działania oprawcy się nie skończą lub nawet nasilą. Twoje dziecko, jako poszkodowany w wyniku działań mobbingowych również powinno zostać objęte specjalistyczną opieką terapeutyczną, która pomoże mu przeciwstawić się przejawom zachowań, których do tej pory doświadczało.

Czytaj także: Obowiązki ucznia

Może okazać się, że Twoje dziecko będzie musiało zmienić szkołę lub przez pewien czas korzystać z nauczania indywidualnego, by uwolnić się od prześladowcy. Niestety jest to smutna prawda – dziecko nie dość, że było nękane przez rówieśnika, to teraz ma dodatkowe poczucie krzywdy związane ze zmniejszonymi kontaktami z przyjaciółmi. Dla większości ofiar mobbingu taka „separacja” jest jednak ulgą. Pozwala przywrócić spokój, poczucie bezpieczeństwa oraz wiarę, że pomoc jest możliwa.

Tekst powstał w oparciu o wystąpienie Pani dr Anny Piekarskiej zajmującej się problemami krzywdzenia dziecka również przez rówieśników, pracownika Katedry Psychologii Wychowania UW, podczas I Konferencji Naukowej „Psychologia w szkole”, Kraków 16 – 17 kwietnia 2010r.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)