Niektóre zabawki militarne i policyjne wyzwalają w dziecku niepotrzebne emocje, takie jak złość /fot. sxc.hu fot. www.sxc.hu

Dobre i złe zabawki

Jakie zabawki wywołują w dziecku lęk lub agresję? Czy są zabawki, których lepiej nie kupować dziecku?
/ 11.10.2011 11:17
Niektóre zabawki militarne i policyjne wyzwalają w dziecku niepotrzebne emocje, takie jak złość /fot. sxc.hu fot. www.sxc.hu

W  świecie pluszowego misia

Jako nauczyciel interesuję się zabawami edukacyjnymi, które powinny znaleźć się w zaczarowanym świecie zabawek już w pierwszym roku życia, a także w wieku poniemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym. Do tych zabawek należą: klocki, puzzle, książeczki, gry edukacyjne, pacynki i kukiełki itp. Duże wartości dydaktyczno-wychowawcze posiadają zabawki wykonane samodzielnie przez dziecko lub z pomocą rodziców. Świetnymi materiałami do ich tworzenia są kasztany, pudełka, muszelki, piórka, szmatki, nasiona roślin, liście, wiklina i inne.

Przeczytaj: O czym pamiętać przy zakupie zabawki?

"Złe" zabawki

W sklepach jest wiele zabawek dobrej jakości, ale również mnóstwo jednorazowych, drogich bubli, zabawek na krótką chwilę. Są zrobione z zimnego i nieprzyjaznego metalu albo twardego plastiku. Szybkostrzelny karabin, pistolety, miotacze ognia, bombowce i zestawy „Mały Policjant” to militarne zabawki, które wywołują agresję i niepotrzebne emocje. Bardzo popularne są elektroniczne przytulanki (tamagotchi, Furby), które wymagają od dziecka systematycznej opieki. Jeśli dziecko nie opiekuje się nimi dość dobrze, umierają. Te martwe, plastikowe substytuty nie uczą poszanowania życia.

Filmy dla dzieci to zabawki „na chwilę”, które szybko się zapomina. Jedynie nieliczne (Król Lew, 101 Dalmatyńczyków, Królewna Śnieżka) przetrwały próbę czasu. Po projekcji, filmowe zabawki szybko się nudzą.

Coraz częściej pojawiają się w sklepach zestawy upiększające dla dziewczynek. Czy małe dziecko musi się malować?

Laser to niebezpieczna zabawka, która może trwale uszkodzić wzrok. Lepiej już „puszczać” lusterkiem zajączki.

Na czarnej liście umieścić można też „wyjące prezenty”, w których zawodna bywa elektronika oraz ohydne potwory, ze zniekształconymi twarzami, ociekającymi krwią ranami i rozprutymi brzuchami, które straszą i są przyczyną lęków nocnych u dzieci.

Zobacz też: Moczenie nocne – jak pomóc dziecku?

Fragment pochodzi z książki "Dziecko w świecie zabawy. O kulturze, cechach i wartościach ludycznej edukacji", red. Bronisława Dymara (Impuls, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)