POLECAMY

Dobra seria na wakacje

Nawet jeśli w wakacje nie wylegujecie się na plaży, czy nie planujecie ekscytujących pieszych wycieczek, to na pewno macie jedno: więcej czasu, choćby przez kilka dni czy tygodni urlopu.
Dobra seria na wakacje

Dzieci i młodzież na szczęście są w lepszej sytuacji – macie przed sobą całe dwa miesiące, których czas mogą mniej lub bardziej dowolnie zagospodarować. A jeśli już ten czas wolny macie, to warto przeznaczyć go na czytanie, najlepiej całych serii. Pozwoliłam więc sobie na pewien wakacyjny eksperyment: wyjęłam na chybił-trafił książki z czterech różnych serii wydawniczych. Ciekawe, co mi z tego wyjdzie?

Po czym poznać dobrą serię

Na początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie: czym charakteryzuje się dobra seria? Mam swoje własne kryteria, które są na tyle uniwersalne, że można odnieść je zarówno do książek dla dzieci, jaki i dla dorosłych.

Zatem do dzieła – poznaj kryteria

Jaka powinna być dobra seria?

Wiesz o co chodzi nawet jeśli jako pierwsza wpadnie Ci do ręki druga bądź trzecia pozycja z danej serii. Najlepsze serie dają jeszcze więcej: taka „przypadkowa” pozycja nie daje Ci spokoju i koniecznie, ale to koniecznie chcesz się dowiedzieć, co działo się w innych.

Co jeszcze jest ważne w wyborze dobrej serii

Każda z części jest równie dobra. Czasami bywają z tym trudności - pierwsza część jest strzałem w dziesiątkę, a inne już niekoniecznie. Czasami, choć nader rzadko, bywa odwrotnie, autor się rozwija i każda kolejna część jest lepsza. Czy można potępiać za to autora? Oczywiście nie, po prostu gdybyśmy żyli w idealnym świecie, życzylibyśmy sobie równego poziomu. Ot, tylko tyle.

Polecamy: Pierwszy telefon

Dobra seria to taka...

Obojętnie, od której części zaczynasz, zyskujesz nowych literackich przyjaciół i nie możesz się doczekać, kiedy spotkasz się z nimi ponownie.

Stosując te kryteria z pewnością rodzice jak i dzieci znajdą dla siebie ciekawą wakacyjną lekturę. 

Czytaj także: "Gabinet gadów", Lemony Snicket

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)