POLECAMY

Dlaczego warto zachęcać dziecko do czytania?

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Książki warto jednak czytać przez cały rok! Dlaczego? I jak zachęcić do tego dziecko?

czytanie książek z dzieckiem

fot. Fotolia

Dzieci preferują inne książki od tych, które w dzieciństwie czytali ich rodzice

Z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że 95% uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej chętnie sięga po książki. Z pewnością duża zasługa w tym rodziców i nauczycieli. "Nie da się ukształtować w dziecku nawyku czytania tłumacząc, że muszą czytać. Po pierwsze trzeba samemu świecić przykładem – dzieci są bardzo czułe na fałsz w postępowaniu dorosłych, głoszących jedno („Czytaj!”), a demonstrujących w swoim zachowaniu coś zupełnie innego („Gdzie ten pilot od telewizora?”)" – mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy i jurorka konkursu na najlepszą książkę dziecięcą „Przecinek kropka”.

To, co zachwycało poprzednie pokolenie, nie musi znaleźć uznania u współczesnego dziecka, operującego zupełnie innym językiem i żyjącego całkiem innymi problemami. Dlatego też książkę trzeba dobierać „na miarę”, bo nawet pomiędzy rodzeństwem w zbliżonym wieku mogą być spore różnice co do preferencji czytelniczych.

Zobacz także: Wierszopełki – poczytaj dziecku wierszyki!

Zalety czytania książek

Na rynku jest w tej chwili mnóstwo książek dla dzieci. Często jednak za kolorową szatą graficzną nie stoi żadna wartość. Żeby więc wyłowić z natłoku propozycji naprawdę ciekawe pozycje, warto poradzić się ekspertów.

"Warto kształtować gusta małych czytelników poprzez wybór czasem trudniejszych, bardziej wymagających tytułów. Książki pomagają nie tylko rozwijać wyobraźnię, kształtują też wrażliwość estetyczną i kulturę językową dzieci. Konkurs na najlepszą książkę dziecięcą „Przecinek i Kropka” już po raz 7 podpowiada rodzicom ambitną literaturę dziecięcą, która korzystnie wpływa na rozwój dziecka"  – mówi Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książki w Empiku.

Te z lektur, które trafiają do elitarnej grupy nominowanych w konkursie, cechują walory edytorskie – wszystkie pozycje to arcydzieła dziecięcej ilustracji, które dotyczą interesujących dzieci tematów oraz skłaniają je do myślenia.

Co daje wspólne czytanie z dzieckiem?

Oczywiście rola opiekuna nie powinna ograniczać się do wybrania maluchowi odpowiedniej lektury. To dopiero połowa sukcesu. Młodego człowieka trzeba jeszcze przekonać, że książki zabiorą go w zupełnie inny, magiczny świat, gdzie wszystko jest możliwe.

"Wspólne czytanie z dzieckiem to jedna z niezwykle uniwersalnych metod – umożliwia realizację kilku celów naraz" – mówi dr Aleksandra Piotrowska.

Przyzwyczajamy dziecko do codziennego obcowania ze słowem pisanym, demonstrując jednocześnie piękne wzory językowe. Niejako przy okazji przedstawiamy dziecku inne światy, innych ludzi w innych środowiskach, kształtując otwartość, rozbudzając ciekawość, wyobraźnię, marzenia.

Niezmiernie ważna i cenna jest też więź, która powstaje między rodzicem a dzieckiem podczas wspólnego czytania. "Dla dorosłych to wyjątkowa okazja do poznawania dziecka, obserwowania jego reakcji na czytaną lekturę, wciągania w rozmowy i dyskusje" – dodaje dr Piotrowska. Fizyczna bliskość towarzysząca najczęściej wspólnej lekturze w wyjątkowy sposób buduje i wzmacnia relacje z dzieckiem.

Jeśli więc zdarza się Wam zapomnieć o wieczornym czytaniu z maluchem, może Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci będzie dobrą okazją, żeby wrócić do tego rytuału. Wasze dziecko na pewno będzie Wam za to kiedyś bardzo wdzięczne.

Źródło: Materiały prasowe Media Forum

Zobacz także: Książki dla małego dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)