POLECAMY

5 powodów płaczu smyka

Maluszek płacze wniebogłosy? Przyjrzyj się mu bardzo uważnie. Okazuje się bowiem, że powodów do łez dziecko może mieć całkiem sporo.
5 powodów płaczu smyka

1. Bo ma pusto w brzuszku

Najczęściej maleństwo płacze, bo po prostu jest głodne. To, że dziecko przed godziną zakończyło posiłek, wcale nie znaczy, że nie chce znów possać. Niemowlę nie gromadzi dostatecznych zapasów energii, dlatego musi być karmione bardzo często. W pierwszych miesiącach karm je na żądanie. Nie wprowadzaj stałych pór posiłków, bo głodny bobas będzie płakać całymi godzinami. Szkrab sam dojrzeje do tego, by jadać rzadziej ale o w miarę stałych porach. Pamiętaj, że gdy karmisz piersią, twoje mleko jest też dla maluszka napojem. Może nie być głodny, tylko spragniony, zwłaszcza gdy w mieszkaniu jest bardzo ciepło. Wtedy przystawiaj malca do piersi częściej niż zwykle.

2. Bo ma kolkę

Niemowlę płacze, podciąga przy tym nóżki do brzucha, napina się i wyraźnie widać, że coś jej boli? Maluch prawdopodobnie ma kolkę. Postaraj się ją przegonić. Dobre rezultaty daje delikatny masaż brzuszka (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Czasem ulgę przynosi okład na brzuch zrobiony z ciepłej pieluszki albo noszenie dziecka do góry pleckami (głowa i brzuszek oparte są na twoim przedramieniu, a nóżki i rączki zwisają swobodnie – to bardzo rozluźniająca pozycja). Można też podać dziecku preparat na kolkę, np. krople lub syrop z simetikonem, herbatkę z kopru włoskiego lub czopek przeciwbólowy. Jest też małe urządzenie (katerer), którym można usunąć nadmiar gazów – wsuwa się je w pupę.

3. Bo potrzebuje zmiany

Maluch rozpaczliwie płacze w łóżeczku? Możliwe, że pozycja na pleckach zmęczyła go albo mu się już znudziła. W pierwszych trzech miesiącach życia dziecko nie potrafi samo się przekręcić. A czasem woli poleżeć na brzuszku i poćwiczyć podnoszenie główki. Kilka razy dziennie na parę minut kładź malucha na brzuszku, by mógł się pogimnastykować (miej go wtedy cały czas na oku). Od około trzeciego miesiąca wkładaj go do leżaczka, by towarzyszył ci w domowych obowiązkach.

4. Bo ma gorsze samopoczucie

Płacz bywa czasem pierwszym objawem wykluwającej się choroby. Jeśli intuicja mówi ci, że z płaczącym maluszkiem dzieje się coś złego, wezwij lekarza.

5. Bo doskwiera mu samotność

Maluch często potrzebuje towarzystwa. Uwielbia twój dotyk, zapach, brzmienie głosu. A przywołać cię może tylko płaczem. Dlatego robi to zawsze, gdy mu ciebie brak.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)