Czytajmy dzieciom!

Podajemy wyniki konkursów!
/ 02.06.2006 15:28
Dzieci uwielbiają dostawać prezenty! A my, rodzice, uwielbiamy im je dawać! Staramy się spełniać ich marzenia o lalach-niemowlakach czy zdalnie sterowanych samochodach! Niestety, często najbardziej skąpimy im tego, czego najbardziej potrzebują - siebie - naszego czasu i uwagi! A niemal każde dziecko zapytane, co sprawia mu największą przyjemność, odpowiada, że najbardziej lubi czas spędzony z Mamą i Tatą!
Z okazji Dnia Dziecka postarajmy się ofiarować naszym dzieciom przede wszystkim wspólnie spędzony czas - na spacerze, rozmowach, zabawie klockami czy wreszcie na czytaniu książki. I niech ten dzień stanie się początkiem nowego zwyczaju w Waszych rodzinach, czego Wam i Waszym dzieciom z okazji ich święta życzymy!

Razem z zaprzyjaźnionymi wydawnictwami przygotowaliśmy specjalny konkurs, w którym możecie wygrać przepiękne, kolorowe i zabawne książki na prezenty dla swoich dzieci (tych najmłodszych i tych nieco starszych). Zapraszamy!

Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” proponuje serię książek dla małych i nieco starszych dzieci. Wśród nich szczególnie polecamy pozycje:

1. „Zuźka D. Zołzik na przeszpiegach”
Zuźka D. Zołzik odkrywa w sobie zdolności szpiegowskie – ma przebiegłe stopy i nie sapie, gdy oddycha. Pewnego dnia śledzi w sklepie swoją ukochaną Panią z przedszkola i niespodziewanie staje się świadkiem pewnego ważnego wydarzenia! Odtąd Zuzia ma „zasznurowaną” buzię, żeby się z niej nie wyślizgnął sekret Pani...

Barbara Park, „Zuźka D. Zołzik na przeszpiegach”, ilustr. Denise Brunkus, tłum. Magdalena Koziej, Nasza Księgarnia, Warszawa 2006

2. „Jeden plus jedna. Kolejne starcie”
Kontynuacja przygód inteligentnego rodzeństwa znanego z książki „Jeden plus jedna”. Ich błyskotliwe i oryginalne spostrzeżenia mają formę wypracowań pisanych „za karę”. Skala tematów poruszanych przez nich jest ogromna: genetyka, bajki a współczesna rzeczywistość, feminizm a kury i koguty domowe, nagrody i kary, śmierć, prawdziwe staroświeckie święta itd. Książkę wyróżnia inteligentny humor, niezależność sądów, dociekliwość, żywość narracji, liryzm.

Elżbieta Bartosik-Trebicka, „Jeden plus jedna. Kolejne starcie”, ilustr. Anna Nożko-Domaszewska, Nasza Księgarnia, Warszawa 2006

3. „Fredi. Dzikie życie chomika”
Fredi nie jest zwyczajnym chomikiem syryjskim. Już w sklepie zoologicznym daje się zauważyć, że jest wyjątkowy. Od bijatyk młodych chomików trzyma się z daleka, woli rozmyślać.
Dostaje szansę od losu, gdy ląduje u Master Johna, pośród jego książek. Musi wprawdzie znosić towarzystwo dwóch zuchwałych świnek morskich i srogiego kocura Williama, ale też uczy się czegoś, co wydaje się niemożliwe... zaczyna pisać książkę! To, co dla innych zwierzaków pozostaje nieosiągalne, dla Frediego jest w zasięgu... łapki.

Dietlof Reiche, „Fredi. Dzikie życie chomika”, tłum. Karolina Czapla, Nasza Księgarnia, Warszawa 2006

4. „Dziennik kota mordercy”
Mała Ellie jest przerażona, gdy jej ulubieniec kot Tuffy przynosi do domu zdechłego ptaka, a następnie mysz i układa je na dywanie w dużym pokoju. W domu wybucha awantura. Jednak Tuffy nie rozumie, czemu z tak błahego powodu robi się tak wielkie zamieszanie. „No już dobra, dobra. No to mnie powieście. Zabiłem ptaka. Do licha. Jestem kotem” – mówi.
Kto będzie kolejną ofiarą kota mordercy? Czy Ellie uda się zmienić nieokrzesane przyzwyczajenia ulubieńca, zanim wpadnie on w jeszcze większe tarapaty? O tym wszystkim w przezabawny sposób opowiada „Dziennik kota mordercy” angielskiej pisarki Anne Fine.

Anne Fine, „Dziennik kota mordercy”, ilustr. Steve Cox, tłum. Anna Pączka, Nasza Księgarnia, Warszawa 2006W prezencie dla najmłodszych dzieci wydawnictwo Siedmioróg przygotowało bajki i opowiadania przygodowe. Nastolatkom zaś (i ich rodzicom) polecamy niekonwencjonalne ujęcia lektur szkolnych:

1. „Lalkisia i jej rodzeństwo”
Mali opiekunowie karmią bezbronne ptaszki, dbają o ich bezpieczeństwo i uczą je stawiać pierwsze samodzielne kroki. Ich dobroć i troska zostają szybko wynagrodzone, a między bohaterami rodzi się niezwykła przyjaźń.
Dziecięce umiłowanie przyrody pomaga nie tylko pisklętom - za jego sprawą również dzieci uczą się czegoś bardzo ważnego.
Książka „Lalkisia i jej rodzeństwo” wydana została w serii „Moja pierwsza biblioteka” prezentującej klasyczne powieści i wiersze dla dzieci. Duża, dostosowana do wieku czytelnika, czcionka, kolorowe ilustracje i mały, wyjątkowo poręczny format całej serii stanowią doskonałą zachętę dla dzieci do samodzielnego wejścia w świat książek.

Stanisław Niewiadomski, „Lalkisia i jej rodzeństwo”, ilustr. Katarzyna Kołodziej, Siedmioróg, Wrocław 2006

2. „Magiczny las”
Magiczny Las to zbiór ośmiu opowieści o Kasi i Piotrusiu - rodzeństwie, które podczas spaceru odkrywa zaczarowany świat zwierząt. Po zjedzeniu magicznych jagód dzieci stają się małe jak krasnoludki i poznają zająca Karotka, który prowadzi je do leśnej wioski. Wśród jej mieszkańców szybko zdobywają grono bliskich przyjaciół. Dzieci, które przeczytają tę książkę, podobnie jak Kasia i Piotruś chętnie powrócą do leśnej wioski, by spotkać swych serdecznych znajomych.

M. Poncelet, R. Rahir, „Magiczny Las”, tłum. Katarzyna Kajman, ilustr. Carlos Busquets, Siedmioróg, Wrocław 2006


3. Jean de La Fontaine „Bajki”
Kanon wiecznie żywych bajek mistrza gatunku Jeana de la Fontaine’a. Uczta dla dzieci i dla dorosłych! Wśród ponad trzydziestu najpopularniejszych, pięknie zilustrowanych tekstów każdy z pewnością odnajdzie swoje ulubione: „Wilk i baranek”, „Lew i mucha”, „Żółw i zając”, „Konik polny i mrówka”, „Kruk i lis”, „Kwoczka niosąca złote jajka” czy „Czapla”.

Jean de La Fontaine „Bajki”, ilustr. Gauthier Dosimont, tłum. praca zbiorowa, Siedmioróg, Wrocław 2006


4. „Lektury Belfra Staszka”
(Nie tylko dla uczniów!)

Staszek Dutka pisze o książkach z kanonu szkolnych lektur. Nie zamierza jednak nikogo wyręczać, chce raczej oswoić z książkami i podpowiedzieć: warto je przeczytać. „Lektury belfra Staszka” to rajd przez teksty tylko pozornie dobrze znane. Nawet mało uważny czytelnik rozpozna od razu, że belferskie analizy bardzo różnią się od oficjalnych i nudnych szkolnych pogadanek. Książka dla uczniów, maturzystów, studentów, nauczycieli, profesorów literatury, moli książkowych, podróżujących pociągiem, czekających w poczekalni u dentysty... Momentami śmieszna, w całości zaskakująca, inteligentna i przewrotna. Jednym słowem - kawał dobrej literatury dla wszystkich!

Staszek Dutka, „Lektury belfra Staszka”, ilustr. Jacek Gawłowski, Siedmioróg, Wrocław 2006Kolekcję bajek Simsala Grimm opracowanych na podstawie klasyki braci Grimm przygotowało wydawnictwo Jedność:

Bajki Simsala Grimm to nowe wersje cieszących się niesłabnącą popularnością bajek braci Grimm. Sympatyczne stworki, Jojo i Koko, podróżując na latającej "Magicznej Księdze Baśni” po krainie fantazji, docierają do różnych bajek. Spotykają tam znanych i lubianych bohaterów – Jasia i Małgosię, Śpiącą Królewnę czy Kopciuszka i – ingerując w ich przygody - doprowadzają je do szczęśliwego końca.
Dynamiczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcja, elementy humoru, żywy dialog sprawiają, że książeczki z serii Simsala Grimm czyta się znakomicie. Również atrakcyjna jest ich warstwa ilustracyjna, szczególnie ważna dla najmłodszych odbiorców.
Bajki w tej serii zostały opracowane z myślą o dzieciach w różnym wieku, zaczynając od 2– 4-latków (książeczki małego formatu, tekturowe) po nieco starszych czytelników (wersje w miękkiej okładce oraz w twardej oprawie). Wszystkie nadają się do głośnego czytania. Dotychczas ukazały się w serii: „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek” i „Śpiąca królewna”.

Magdalena Jałowiec, "Jaś i Małgosia", Jedność, Kielce 2006
Magdalena Jałowiec, "Kopciszek", Jedność, Kielce 2006
Magdalena Jałowiec, "Śpiąca królewna", Jedność, Kielce 2006Polską alternatywę dla znanego dzieciom na całym świecie Harry’ego Pottera proponuje wydawnictwo Galaktyka:

„Przejście”
Czy odważysz się wkroczyć w nieznany świat po drugiej stronie tajemniczego „Przejścia”? Czy uwierzysz, że krótka chwila wystarczy, aby dokonać czegoś naprawdę wielkiego? A może uda Ci się zatrzymać czas... Przekonaj się, czy Marcin zdoła pokonać groźnego Uzara oraz jego sprzymierzeńców i uratować wspaniałą Edenarię. Poznaj tajemnicę, którą skrywa magiczny Almaryn i odkryj, co Tobie pokaże niezwykłe lustro prawdy...

Opowieść o mieszkańcach cudownej Edenarii jest doskonałym antidotum na obecny we współczesnych mediach i grach komputerowych świat pełen agresji. Przed oczami czytelnika toczy się rozwijająca wyobraźnię, niezwykle wciągająca i pozbawiona „krwawych” elementów walka dobra ze złem.
Przygoda kilkunastoletniego Marcina uświadamia czytelnikowi, że każdy z nas jest wyjątkowy i może osiągać naprawdę ważne cele. Wystarczy, że spróbuje przełamać tkwiące w nim, często nieuzasadnione, obawy. Spróbuj też w to uwierzyć.

Dorota Mularczyk, „Przejście”, Galaktyka, Łódź 2006
Dla młodych detektywów i tropicieli mrocznych zagadek wydawnictwo Muchomor przygotowało książkę:

„Operacja Czerwone Jerycho”
Książka stanowi pierwszą z trzech części historii stowarzyszenia tajemniczej Gildii usiłującej chronić starożytny sekret. Opowiada historię dwojga młodych ludzi wplątanych w niesamowitą przygodę, której konsekwencje mogą zmienić oblicze całego świata.

15-letnia Becia i jej 13-letni brat Doug, w roku 1920, w kilka miesięcy po tajemniczym zaginięciu rodziców, zostają odesłani pod opiekę stryja, kapitana żeglugi morskiej, stacjonującego w Szanghaju. Dzieci bardzo szybko odkrywają, że niepozorny statek, na którym się znalazły, jest bardzo dobrze wyposażonym okrętem wojennym, że na pokładzie znajduje się słynny francuski naukowiec, o którego zaginięciu pisała prasa na całym świecie, a wuj ma bardzo ważną i tajemniczą misję do spełnienia. Na dodatek Becia i Doug dowiadują się, że zarówno wuj, jak i ich rodzice, byli członkami pradawnej Gildii, której istnienie okrywa pilnie strzeżona tajemnica...

Książka jest przepięknie wydana, z dbałością o „dokumentacyjne” szczegóły, ilustrowana fotografiami bohaterów, tajemniczymi mapami itp. Nastoletni czytelnicy oprócz sensacyjnej historii znajdą w niej historyczne tło i mnóstwo okazji do samodzielnego tropienia i odkrywania tajemnic związanych z książkowym „bractwem Gildii”.

Joshua Mowll, „Operacja Czerwone Jerycho”, Muchomor, Warszawa 2006
A na "deser" możemy... wspólnie pośpiewać!

„Nie ma to tamto”
Nowa autorska płyta Arki Noego pt. „Nie ma to tamto - Subito Santo” ukazała się tuż po Świętach Wielkiej Nocy.

Dwa lata zespół zbierał, komponował i oczywiście czekał aż najmłodsze rodzeństwo „starej arki” zacznie śpiewać. I tak powstała płyta składająca się z 12 premierowych piosenek o prawdziwej miłości („Mówię tak, bo kocham Cię”, „Telefon do mamy”), o przygodzie („Poszukiwacze skarbów”, „Nic pewnego”), o wdzięczności dla naszych rodziców i dziadków za dar życia.
Nie zabraknie też piosenek o naszym największym polskim świętym - Janie Pawle II, który zawsze inspirował i mobilizował Arkę Noego do pracy.

„Nie ma to tamto”, Fundacja Godnego Życia, dystryb. Dom Wydawniczy Rafael
Uwaga! Uwaga! Uwaga!

Konkursy z okazji Dnia Dziecka zostały zakończone!

Na kolejnych stronach znajdują się listy zwycięzców z poszczególnych konkursów książkowych.

Galaktyka:

1. Agnieszka Raszyńska, Poznań

2. Kamil Niedziela, Jastrzębie

3. Olga Swarcewicz, Lubraniec

4. Helena Więcław, Leżajsk

5. Dominika Zdunek, Biała Podlaska

6. Magdalena Lewandowska, Stargard Szczec.

7. Barbara Szydło, Zręcin

8. Agnieszka Wrona, Jaworzno

9. Andrzej Trojan, Jaworzno

10. Beata Maj, Gołasice

11. Aniela Lubiszewska, Gorczyki

12. Joanna Słowik, Zabiele

13. Barbara Wójcik, Małdaniec

14. Agnieszka Zdrojek, Góra

15. Mikołaj Biłek, SzaniawyNasza Księgarnia:

1. Kamila Trzcińska, Bartoszyce

2. Aneta Stasiorowska, Gdańsk

3. Małgorzata Gosiewska, Olsztyn

4. Monika Narożniak, Zielonka

5. Dorota Mocek, Mława

6. Magdalena Połom, Słupsk

7. Eugeniusz Godlewski, Bydgoszcz

8. Stanisław Misiak, Łętownia

9. Monika Lebiedzka, Chrzanów

10. Maria Otta, Września

11. Iwona Walewska, Zielonka

12. Anna Nowocień, Kanie

13. Artur Libner, Głogów

14. Ewa Baranowska, Łomża

15. Natalia Guza-Jastrzębska, Zielona Góra

16. Wanda Krajewska, Biała Podlaska

17. Sylwester Gamrot, Wolbrom

18. Katarzyna Chrobak, Bielsko-Biała

19. Tomasz Włodarczyk, Lubawka

20. Paulina Chojnicka, Bielsko-Biała

21. Anna Wojta, Nowy Sącz

22. Monika Stępień, Obrazów

23. Eliza Kudelska-Nowosad, Chełm

24. Monika Godlewska, Pułtusk

25. Olga Marcinek, Przeczyce

26. Maria Kołacz, Jasło

28. Stefan Bileski, Wrony

29. Klaudia Szewczyk, Okrętne

30. Monika Zdun, Klewczyce

31. Magdalena Szpak, Racibórz

32. Kamila Poleska, Antonów

33. Jacek Zakrzecki, Krysowa

34. Damian Grabski, Lubiewo

35. Ewelina Bluszczyk, Tulew

36. Dorota Klubińska, Sandomierz

36. Bronisława Sadzonek, Krakówek

37. Katarzyna Sówka, Poleszyce

38. Zofia Zamańska, Warszawa

39. Damian Kowalik, Gradunki

40. Ola Nawrot, Wola Rafalska


Siedmioróg

1. Julia  Kura, Zdzieszowice

2. Grażyna Grewling, Szczecin

3. Kinga Atras, Świebodzin

4. Teresa Poliszewska, Zielona Góra

5. Agata Skrago, Chorzów

6. Anna Sachryń, Olsztyn

7. Mateusz Bejnar, Jasło

8. Krystyna Matysek, Lipsko

9. Jolanta Michalska, Opole

10. Edyta Gontko, Wadowice

11. Rafał Rybak, Mrozy

12. Kazio Rowczyk, Kutno

13. Halina Kralikowska, Słupsk

14. Edyta Franczyk, Żabiechowo

15. Janina Lubonik, Pomiechówek

16. Agnieszka Jańczyk, Józefów

17. Paulina Sewerek, Zalesie

18. Staś Krupczyk, Jabłonna

19. Dorota Bielak,  Opoczno

20. Sławka Czarnecka, Gdynia


Jedność:

1. Agnieszka Jasińska, Kretomino

2. Agnieszka Kowalska, Gdynia

3. Alicja Zapalska, Węgrów

4. Marta Sobczak, Olkusz

5. Agnieszka Dorynek, Olesno

6. Aneta Kowalska, Tłuszcz

7. Agnieszka Dyba, Łódź

8. Anna Potaczek, Kraków

9. Barbara Szydło, Zręcin

10. Emilia Skorupińska, Szczecin

11. Anna Frąckiewicz, Kuźnice

12. Basia Kozik, Dąbrówka

13. Agnieszka Janosz, Zakopane
 
14. Piotr Łącki, Milanówek

15. Ela Jareczek, Wieniawa


Muchomor:

1. Stefania Kołakowska, Ełk

2. Bogusław Polit, Olecko

3. Agnieszka Jaros, Sochaczew

4. Mateusz Laszczak, Bielsko-Biała

5. Michał Wajdzik, Krzeszów

6. Sylwester Grzeszczyk, Ciepielów

7. Katarzyna Bogdziewicz, Dąbrowa Górnicza

8. Malwina Górecka, Koło

9. Krystyna Czekanik, Palmiry

10. Nina Wołek, Warszawa

11. Anna Wolanicka, Kielce

12. Agnieszka Sobczyk, Andrzejowice

13. Monika Jarecka, Konin

14. Paula Rewińska, Lubin

15. Anita Fatyga, Płońsk


Rafael:

1.Paweł Turski, Kraśnik

2. Gabriela Kłosińska, Warszawa

3. Agnieszka Zielińska, Zielona Góra

4. Wanda Jaworek, Falenica

5. Krzyś Piątek, Rybnik